Ministar Ristić o izuzetnim rezultatima Srbije u IKT sektoru
Ministar informisanja i telekomunikacija g. Dejan Ristić učestvovao je u ministarskom panelu na temu ,,Veštačka inteligencija u nacionalnoj strategiji: Perspektive vlade o digitalnoj transformaciji i strateškoj komunikaciji“ u okviru Međunarodnog samita za strateške komunikacije (Stratkom) koji se 13. i 14. decembra održava u Istanbulu.
Međunarodni samit za strateške komunikacije realizovan je u organizaciji Direktorata za komunikacije Predsedništva Republike Turske.
Tom prilikom ministar je detaljno predstavio izuzetne rezultate koje je Republika Srbija postigla u sektoru informaciono–komunikacionih tehnologija i primene veštačke inteligencije. Veliki broj šefova delegacija brojnih država izrazio je posebno interesovanje za ove poduhvate i izrazio interesovanje svojih zemalja za uspostavljanje ili intenziviranje saradnje sa Srbijom u sektoru IKT.
,,Republika Srbija veoma je odgovorno i sistemski pristupila pitanju razvoja sektora informaciono–komunikacionih tehnologija i veštačke inteligencije, kao i mogućnosti njihovog korišćenja u cilju podsticanja dalje digitalne transformacije i sveukupnog napretka našeg društva. IKT sektor je tokom prethodne godine učestvovao sa 12,2% u srpskoj privredi i doprineo sa 6,8% našem BDP–u. Tokom 2023. godine ostvaren je rekordan suficit u izvozu IKT proizvoda i usluga koji je iznosio čak 3,44 milijarde EUR. Istovremeno, tokom ove godine beležimo konstantan rast prihoda od izvoza IKT proizvoda i usluga u obimu od čak 19%. Značajan doprinos im izuzetnim rezultatima daje i odgovorna primena veštačke inteligencije. Strategijom razvoja veštačke inteligencije u Republici Srbiji za period 2020–2025. godine postavljeni su snažni temelji i definisani prioriteti daljeg razvoja. Fokus je na upotrebi veštačke inteligencije u funkciji ekonomskog rasta, zapošljavanja i kvalitetnijeg života. Pored toga, veoma smo posvećeni i daljem razvoju nauke i inovacija u oblasti veštačke inteligencije, unapređenju javnog sektora primenom veštačke inteligencije, ali i osiguravanju da primena veštačke inteligencije bude u potpunosti etična i bezbedna,“ istakao je ministar.
,,Posebno sam ponosan i na to što je rad Republike Srbije na razvoju i primeni veštačke inteligencije prepoznat i priznat na međunarodnom nivou. Međunarodna telekomunikaciona unija svrstala je Republiku Srbiju među najuspešnije, odnosno role–model države, dok je naša zemlja ove godine značajno uznapredovala i u okviru Network Readiness Index –a. Takođe, Beograd je svega pre nekoliko dana bio domaćin Samita globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju i tom prilikom postignuti su važni dogovori po pitanju podsticanja međunarodne saradnje i podržavanja etičkog, inkluzivnog i održivog razvoja veštačke inteligencije“, dodao je ministar.
Ministar informisanja i telekomunikacija g. Dejan Ristić u okviru Međunarodnog samita za strateške komunikacije (Stratkom) održao je veliki broj bilateralnih sastanaka čime je dat snažan impuls daljem razvoju međunarodne saradnje u oblasti telekomunikacija.
Ministar se sastao sa predsednikom Direktorata za komunikacije Predsedništva Republike Turske g. Fahretinom Altunom koji je domaćin ovogodišnjeg Samita. Sagovornici su razgovarali o dinamici sprovođenja aktivnosti definisanih Memorandumom o razumevanju između Ministarstva informisanja i telekomunikacija Republike Srbije i Direktorata za komunikacije predsedništva Republike Turske u oblasti medija i informisanja potpisanog u oktobru tekuće godine u okviru zvanične posete delegacije Republike Turske predvođene predsednikom ove zemlje g. Redžepom Tajipom Erdoganom učinjene Republici Srbiji.
Ministar se sastao i sa ministarkom komunikacija, medija i kulture Republike Togo gđom Javom Ahofom Kuigan, ministarkom za komunikacije i medije Gabonske Republike gđom Lorens Ndong, federalnim ministrom za informisanje i emitovanje, nacionalno nasleđe i kulturu Islamske Republike Pakistan g. Ataula Tararom, ministrom informacija Republike Liban g. Zijadom Teodorom Makarijem, kao i sa šefovima državnih delegacija Poljske, Crne Gore, Uzbekistana, Jordana, Jemena, predsednikom Saveta direktora Euronews–a …
Realizovani sastanci predstavljaju važan korak u daljem jačanju bilateralne i multilateralne saradnje u oblasti telekomunikacija. Razmenjena su iskustava, znanja i dobre prakse po pitanju daljeg razvoja, kao i unapređenja legislativnog okvira i predložene su mogućnosti za dalju konkretizaciju saradnje u narednom periodu. Uspostavljeni dogovori sa partnerskim zemljama predstavljaju čvrst temelj za buduće projekte koje će realizovati Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.
Tokom trajanja samita ministar je dao i opsežan intervju turskoj nacionalnoj novinskoj agenciji ,,Anadolija“ tokom koga je govorio o više značajnih bilateralnih tema.
Državni sekretar zadužen za javno informisanje g. Miloš Garić učestvovao je u panelu na temu ,,Borba protiv dezinformacija pomoću veštačke inteligencije: alati i strategije za javne ustanove“. Tom prilikom posebno je naglasio da era tradicionalnih medija odlazi u istoriju pred našim očima, te da ono što je već prisutno i što se ogromnom brzinom dešava kao nova realnost u javnom prostoru jeste istovremeno i spektakularno i zastrašujueće.
,,Veštačka inteligencija danas igra dvostruku ulogu u širenju lažnih vesti i dezinformacija. Sa jedne strane, alati i algoritmi veštačke inteligencije su ključ u borbi protiv dezinformacija tako što označavaju sumnjiv sadržaj, analiziraju ga i identifikuju lažne vesti. Sa druge strane, veštačka inteligencija kreira sofisticirane kampanje dezinformisanja. Sadržaj generisan veštačkom inteligencijom, uključujući sliku i ton, dipfejk, može da obmane publiku predstavljanjem lažnih informacija na ubedljiv način. Svedoci smo da je to sve češće u upotrebi i da je veoma teško prepoznati takvu prevaru. Brzi napredak veštačke inteligencije čini sve izazovnijim razlikovanje originalnog i izmišljenog sadržaja, dodatno rušeći granice između stvarnosti i fikcije. Kampanjama lažnih vesti želi se da se manipuliše javnim mnjenjem i sruši poverenje u verodostojne izvore informacija, a viralna priroda društvenih mreža povećava domet ovakvog sadržaja“, poručio je g. Garić.
Državni sekretar je ukazao i na to da veštačka inteligencija, posredstvom brojnih alata za verifikaciju sadržaja, ima potencijal da pomogne u borbi protiv dezinformacija korišćenjem mehanizama za verifikaciju sadržaja, naglasivši to da je njena sposobnost da stvori i širi lažne vesti ozbiljan izazov. Istakao je i to da je neophodno razvijanje etičkih smernica, zakonske regulacija i tehnologija koje mogu efikasno da prepoznaju i suzbiju takve zloupotrebe.
Takođe, poručio je i to da Republika Srbija priprema Strategiju razvoja veštačke inteligencije za period od 2025. do 2030. godine i Zakon o veštačkoj inteligenciji.
,,Istovremeno, nastojimo da primenimo postojeću regulativu na ovu oblast kroz Krivični Zakon, Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, Zakon o zaštiti intelektualne svojine, Zakon o javnom informisanju i medijima... Regulacija treba da bude usmerena na sprečavanje i kažnjavanje zloupotreba, onemogućavanje širenja dezinformacija i manipulacije javnim mnjenjem ili narušavanja reputacije pojedinaca. Sa druge strane, ona ne treba da guši inovacije ili da stvara pravnu nesigurnost za one koji koriste ovu tehnologiju u legitimne svrhe (nauka, obrazovanje, umetnost). Regulativa treba da pruži jasan okvir u vezi sa odgovornošću za sadržaj koji se kreira i distribuira, kao i ponašanje, kako bi se zaštitila osnovna prava i bezbednost svih korisnika. Uticaj dezinformacija na ljudska prava i demokratiju je sve veći. S obzirom na to da internet prostor ima potencijal da menja način na koji doživljavamo realnost važno je da razmotrimo njegov uticaj na ljudska prava, uključujući tu i slobodu mišljenja i izražavanja, kao i privatnost“, naveo je državni sekretar g. Garić.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)