Eduardo Boteljo Barbosa
Tanjug/S. Radovanović
Eduardo Boteljo Barbosa

Tanjug/S. Radovanović

Eduardo Boteljo Barbosa, Foto: Tanjug/S. Radovanović

* Brazil je jedna od najvećih zemalja na svetu i nikada nije priznala nezavisnost takozvane države Kosovo

* Ambasador Eduardo Boteljo Barbosa u intervjuu za „Alo!“ objašnjava kakvi su trenutno diplomatski odnosi naše dve zemlje

* Poručio je da nas Brazil nije napustio ni 1999. godine

- Brazil i Srbija su 2018. godine obeležili 80 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa. Mogu da potvrdim da je to osam decenija veoma dobrih veza između dve prestonice, koje su i dalje čvrste i nepromenjene. Podsećam da je Ambasada Brazila bila otvorena i za vreme bombardovanja 1999. godine. Imamo dugu istoriju konstruktivnih dijaloga, uključujući i teme iz multilateralne agende. Tendencije, a i želje moje vlade, za koje sam siguran da ih deli i Vlada Srbije, jesu da se oblasti bilateralne saradnje prošire i prodube.

U teškom je stanju, lekari izneli svoje prognoze!

AUTOR: Alo.rs/M.Č. DATUM I VREME: 01.09.2019. 21:36 - 01.09.2019. 21:44 Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je napad na maloletnog mladića srpske nacionalnosti u severnom delu Kosovske Mitrovice pokazao koliko je opasno otvaranje mosta na Ibru i istakao da postoji fascinacija Albanaca severom KiM.

Brazil je jedna od najvećih zemalja na svetu koje nisu priznale nezavisnost Kosova. Kakva je vaša pozicija kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine i da li bi Brazil podržao eventualni dogovor koji bi uključivao i korekciju granica?

- Brazilska pozicija u vezi sa samoproglašenom nezavisnošću Kosova zasniva se na poštovanju utvrđenih principa međunarodnog prava. Brazilska vlada podržava Rezoluciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244, u kojoj se ukazuje na principe suvereniteta i teritorijalnog integriteta Savezne Republike Jugoslavije (a prema tome i Srbije kao države naslednice).

 

Ta rezolucija, podsećam, određuje kako se tretira pitanje Kosova. Posmatrano iz brazilske perspektive, pravni okvir koji se primenjuje na Kosovo jeste upravo Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN. Brazil je uveren da jedino solucija koja bi bila rezultat političkog dogovora zainteresovanih strana može rešiti pitanje statusa Kosova na zadovoljavajuć i dugoročan način.

Nažalost, u ovom trenutku je pažnja svetske javnosti usmerena na požare u Amazoniji. Koliko je situacija zaista teška?

- Brazilska vlada i društvo su u potpunosti svesni ozbiljnosti ovogodišnjih požara i žele da sačuvaju Amazoniju. U raznim brazilskim gradovima imali smo proteste na kojima se tražilo da vlada preduzme više akcija u tom pravcu. Treba naglasiti da su na južnoj polulopti požari česta pojava u ovo doba godine. U toku je razdoblje koje je tradicionalno toplije, suvo i veoma vetrovito. Ti vetrovi pogađaju unutrašnjost zemlje i amazonsku regiju.

Amazonija

Tanjug/AP

Amazonija, Foto: Tanjug/AP

U toplijim godinama, kao što je ova, tendencija je da se požari javljaju češće. I druge zemlje u regionu, kao što je Bolivija, takođe su pogodili žestoki požari. Pitanje požara u Amazoniji treba tretirati objektivno i kloniti se senzacionalizma. Iako je broj požara veći nego prošle godine u Brazilu, u 2019. godini ne prelazi petnaestogodišnji prosek. To pokazuje da situacija nije izmakla kontroli, kako se mnogima čini i kako je pogrešno razglašeno. Uprkos tome, naš predsednik Žair Bolsonaro mobilisao je značajna sredstva, uključujući i vojne snage, radi borbe protiv požara u Amazoniji, a razmatra i mogućnost da primi međunarodnu pomoć.

Mislite da pritisak međunarodne javnosti na Brazil povodom požara nije opravdan?

- Kako je nedavno rekao predsednik Bolsonaro, potreban je oprez kada se govori o toj temi. Šumski požari postoje u celom svetu i to ne može služiti kao izgovor za moguće međunarodne sankcije. Brazil ispunjava svoje obaveze u pogledu održivog razvoja i, svestan svog suvereniteta, otvoren je, kao i uvek, za dijalog zasnovan na poštovanju i istini.

Amazonija

Tanjug/AP

Amazonija, Foto: Tanjug/AP

Valjalo bi podsetiti da Brazil čuva 60 odsto svoje autohtone vegetacije, poseduje jednu od najčistijih energetskih matrica na svetu, kao i strogu i modernu zakonsku regulativu u oblasti zaštite životne sredine i šuma. Od 2004. do 2018, na primer, seča šume u amazonskoj regiji smanjena je za 72 odsto, pala je sa 27.700 kvadratnih kilometara posečene površine na 7.500 kvadratnih kilometara. U februaru 2019, Brazil je postao prva zemlja koja od Zelenog fonda za klimu prima novčana sredstva (96 miliona dolara) zbog redukcije seče svojih šuma.

U čemu vidite najveću mogućnost da Srbija i Brazil poboljšaju saradnju?

- Verujem da postoje mogućnosti za jačanje odnosa u oblasti trgovine i investicija, kao i u obrazovanju i odbrani, na primer. To su neki frontovi koje bi vlade dve zemlje mogle da istraže. Trenutno se pregovara o bilateralnim sporazumima u oblastima pravosuđa, obrazovanja i vazdušnog prevoza, što ohrabruje očekivanja za unapređenje bilateralne agende.

Da li je sport nešto što povezuje naše dve zemlje, gledajući i prijateljstvo između Đokovića i Kuertena. Da li Brazilci navijaju za Novaka i verujete li da će jednog dana imati više grend slemova od Federera?

- Brazilci obožavaju sport, baš kao i Srbi. Mnogi Srbi su bolje upoznali Brazil, pa su čak i naučili portugalski jezik nakon što su počeli da treniraju kapueru i brazilski džiju-džicu, dve veštine koje su veoma raširene ovde i u svetu. U nekim sportovima, Brazil i Srbija su izjednačeni, kao na primer u odbojci, košarci i rukometu. Đoković je već dokazao da je jedan od najboljih i najpopularnijih tenisera u istoriji. Videćemo šta će mu doneti budućnost.

Dejan Petković Rambo

Alo/Marko Metlaš

Dejan Petković Rambo, Foto: Alo/Marko Metlaš

Svi u Brazilu znaju ko je Rambo Petković

Brazil je najveća fudbalska supersila na svetu. Koliko lično znate o srpskom fudbalu i imate li omiljenog igrača iz naše zemlje?

- Znam da ima odličnih srpskih fudbalera koji igraju za evropske klubove i da Crvena zvezda nije loše prošla u poslednjoj Ligi šampiona. Srbija je veoma dobro igrala na poslednjem svetskom prvenstvu u fudbalu. Čak je bila i u istoj grupi sa Brazilom. Jedan Brazilac ne može da se ne seti imena Ramba Petkovića, koji je tokom mnogo godina igrao za klubove iz Rio de Žaneira i postao prava zvezda u Brazilu.


Očarani smo srpskim gostoprimstvom

Šta vam se najviše sviđa u Srbiji?

- Moja supruga i ja smo veoma srećni ovde u Srbiji, gde smo stigli tek pre nekoliko meseci, u februaru. Očarani smo gostoljubivošću i ljubaznošću srpskog naroda, njegovom otvorenošću za upoznavanje drugih kultura, udobnošću koju pruža Beograd, dinamičnom intelektualnom i umetničkom scenom zemlje, posebno prestonice, izvrsnom gastronomijom i prirodnim lepotama na vašoj teritoriji.

PROČITAJTE JOŠ:

 BONUS VIDEO: Goran Vesić prognozira rezultat utakmice Jang Bojs - Crvena zvezda