Bivši operativac DB-a za "Alo!": Pet razloga zbog kojih treba uvesti OBAVEZNI VOJNI ROK
"Ako ne postoji vojska, koja je jedan od stubova društva, ne postoji ni država", kaže za "Alo!", nekadašnji operativac Državne bezbednosti Božidar Spasić
U domaćoj javnosti ponovo se povela diskusija o tome koliko bi vraćanje obaveznog vojnog roka koštalo državu međutim, stručnjaci ističu da bi od tog poteza Srbija imala samo benefite.
Kako za "Alo!" objašnjava bivši operativac DB-a Božidar Spasić, Srbija je ukidanjem služenja vojske ukinula ljudima šansu da ispune dužnost i želju da se odazovu vojnom pozivu.
Uticaj na mlade
- Mladi ljudi koji služe vojni rok našli bi se u drugačijoj sredini, u drugim okolnostima, koje bi ih pripremile kao ličnosti za život. Sa odlaskom u vojsku stvaraju se novi kontakti, upoznaju novi ljudi, a sve to bi se pozitivno odrazilo na njih kao ljude - kaže Spasić.
Faktor odvraćanja
Prema rečima Božidara Spasića, jaka vojska je i ozbiljan faktor odvraćanja svih onih koji bi imali namere da nešto probaju da urade na teritoriji Republike Srbije.
- Desetine hiljada vojnika, to je već respektabilna snaga koja bi uticalo na zemlje u okruženju ukoliko bi se odlučile na određene poteze - kaže Spasić.
Pokretanje industrije
Jačanje vojske dovelo bi i do pokretanja vojne industrije, što bi dovelo i do otvaranja novih radnih mesta i proizvodnje.
- To bi moglo da se nazove "nju dil". Otvorili bi se mogućnosti za nove poslove i proizvodnju, koji bi trebalo da podmire potrebe veće vojske. Proizvođači bi tu imalo mnogo posla, potrebno je sve, od uniformi i čizama, opreme, pa sve do bojlera i česmi za kasarne - ističe naš sagovornik.
Obučena radna snaga
Građani koji završe vojsku imali bi mogućnost da ostanu i zaposle se u armiji, ali i u policiji. Tako bi država dobila obučenu ljudsku infrastrukturu, dok bi građani stekli neophodna znanja i veštine za buduća radna mesta, u brojnim sektorima.
Benefiti za IT industriju
- Vojska više nije kreda i zelena tabla. Umesto fizičke obuke mladi bi danas mogli da prolaze obuke iz IT sektora, razne računarske kurseve. Od tih znanja, koja su potrebna i vojsci, i te kako bi imali pogodnosti prilikom zapošljavanja - ističe Spasić.
"Vojska bi sebe isplatila"
Kako objašnjava naš sagovornik, iako mnogi pričaju da bi uvođenje vojnog roka Srbiju koštalo milione dolara, niko ne pominje da bi od vojske moglo i da se zaradi, ali i da bi ona sebe mogla da isplati.
- Glasine o 700 miliona evra nisu tačne. Srbija još ima kapacitete koje bi mogla da obnovi sa vrlo malo ulaganja, poput poligona i kasarni koja još nije rasprodala - ističe Spasić.