MINISTAR ODBRANE ALEKSANDAR VULIN: Zapad će nastaviti s napadima na Vučića!

V. Nestorović | vesti 2018-12-23 11:22:43 2018-12-23 11:22:43

Srbija je pokazala da ume da ostane na nogama i kada je najteže!

ALO Ognjen Radosevic

Uprkos svim pritiscima, Beograd je uspeo da pobedi kada su u pitanju Unesko i Interpol, u UN se Hašim Tači i dalje šeta hodnicima, bez bilo kakve oznake da je predsednik, kako njegovi saveznici navode, mlade države na zapadnom Balkanu.

Naravno, zbog svega toga stigla je i odmazda velikih, pa je tako uprkos međunarodnom pravu formirana kosovska vojska, a u intervju za „Alo!“ ministar odbrane Aleksandar Vulin navodi koliko je zapravo ugrožena bezbednost u regionu zbog pomenutih akcija Prištine.

- Naoružati teroriste i nadati se miru je pre ludilo nego politika. Formiranje paravojske na KiM već je uznemirilo Balkan i upozorilo sve bezbednosne strukture da je proizvedeno još jedno sredstvo za izazivanje sukoba.

U Vašingtonu i Londonu navode da vojska Kosova ne predstavlja opasnost po Srbiju?

- To zvuči kao nezavršena rečenica, postoji nastavak koji ne izgovaraju -još ne ugrožava. Priština pokušava da se predstavi kao žrtva, kao neko kome preti opasnost i zato već sada govori da joj je vojska slaba i bezopasna, pa ako je tako, zašto je uopšte pravite? Čemu služi, tako nemoćna, hoće li napasti Albaniju zaustavljajući je u pokušaju da anektira Kosovo, suprotstaviti se malignom uticaju Crne Gore na Kosovu, zaustaviti teritorijalne pretenzije Severne Makedonije? Ili služi da izazove nered, isprovocira odgovor naše vojske i države, a onda će Priština kukati i cviliti za pomoć moćnih zemalja koje su priznale Kosovo. I Islamska država je imala vojsku, ali je ovo prvi put da teroristička organizacija ima podršku za formiranje vojske.

Na Savetu bezbednosti, prvi put od 1999, mogli smo čuti od zemalja poput Francuske i drugih da nije „pravo vreme za oružana snage Kosova“, dok su pozicije SAD i Velike Britanije ostale iste. Vaš komentar?

- Nije tajna da iza formiranja paravojske stoje SAD, Velika Britanija i Nemačka, aktivno pomaže Turska, a da se priznanjem vojske u čitavu operaciju uključila i Francuska. Svakoj zemlji kojoj je stalo do mira na KiM jasno je da je stvaranje paravojske udarac dijalogu, posle čega će taj dijalog biti sve sporiji i teži. Stalnim pravljenjem novih problema i otvaranjem novih žarišta, Priština kupuje vreme i sklanja pažnju sa preuzetih obaveza koje nije ispunila. Kako se zemlje i vlade odnose prema stvaranju takozvane vojske Kosova, tako se odnose i prema dijalogu i dobrobiti i Srba i Albanaca. Svet nije pravedan, a velike sile misle da međunarodno pravo za njih ne važi, tako su mislile i druge moćne sile kojih više nema. Nepoštovanje međunarodnog prava na kraju se vrati.

Da budemo ponosni na svoju zemlju

Šta biste poželeli pripadnicima Vojske Srbije i narodu Srbije?

- Svim pripadnicima Vojske Srbije želim da budu ponosni na svoju zemlju kao što je ona ponosna na njih i da u 2019. još jednom dokažu da su vredni uspomene predaka i sećanja potomaka. Želim nam svima mir i mnogo vremena za one koje volimo, zdravu decu i sigurnu zemlju. Želim nam godinu u kojoj Srbija neće znati za poraze, a mi za tugu.

Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO, naveo je da „žali zbog odluke Prištine“. Da li vas je iznenadila takva reakcija predstavnika Alijanse?

- Bilateralne odluke zemalja članica NATO da podrže paravojsku bez prethodno postignute saglasnosti na nivou Alijanse ruše autoritet i osporavaju važnost samog pakta. Postojanje paravojske na Kosovu je test da li reč NATO bilo šta znači. Predsednik Vučić je 2013. posle teške borbe uspeo da dobije garancije NATO da se nikakve oružane formacije Albanaca neće nikada pojaviti na severu KiM, bez dozvole Kfora i bez dozvole gradonačelnika Mitrovice, Zvečana, Zubinog Potoka i Leposavića. U saopštenjima članica NATO podseća se na potrebu dozvole Kfora, ali se svesno prećutkuje saglasnost Srba.

Pročitajte još:

 

Ukoliko bismo poredili Vojsku Srbije od pre 10 godina i danas, u čemu je razlika?

- Mi smo 2008. imali demoralisanu, slabu, zbunjenu vojsku u koju se ništa nije ulagalo. Nisu obnavljana sredstva, naoružanje, zalihe. Pre deset godina, prosečna zarada profesionalnog vojnika je iznosila 273 evra, 1. januara 2019. iznosiće 359. Podoficir je tada zarađivao prosečno 361 evro, a sada 486 evra, oficir 567 evra, a od 1. januara 681 evro. Brojno stanje je smanjivano, starešine koje su iskustvo i znanje stekle u ratovima masovno su penzionisane, otpuštane ili izručivane Haškom tribunalu. Moral u Vojsci je planski urušavan, od Ukidanja uprave za moral, do zabrane upotrebe termina „NATO agresija“, ukinuta je civilna odbrana, rezerva nije obnavljana. Takva vojska je morala da ćuti i na pogrom 2004. i na proglašenje nezavisnosti Kosova 2008. Ukidane su srednje stručne vojne škole i tako je zaustavljeno školovanje podoficirskog kadra, bez kojeg nema dobre vojske, a program školovanja na Vojnoj akademiji je prilagođen potrebama civilstva, nikako Vojske, pa su tako oficiri postali menadžeri u odbrani.

Koliko se danas ulaže u Vojsku?

- Danas se u Vojsku ulaže, naoružava se i jača. Stižu najsavremeniji avioni, helikopteri, tenkovi, oklopna vozila, artiljerija. Vučić je bio prvi predsednik vlade posle 2000. koji je obeležavajući godišnjicu bombardovanja Srbije izgovorio „NATO agresija“ i posle toga Vojsci Srbije više niko ne može da zabrani da čuva uspomenu na junake i herojsku borbu. Srbija i njena vojska nisu izazvale ratove i zato nemaju razloga da se stide nijednog svog vojnika, niti borbe koju su vodile. Samo pogledajte kako je izvedena združena taktička vežba sa bojevim gađanjem „Vek pobednika“, više od 8.000 obučenih i uvežbanih boraca, 650 ispravnih vozila, od toga 100 tenkova M84, prvi put od 1999. godine osam „migova 29“ na našem slobodnom nebu. Slika takve vojske je promenila mnogo planova u našem okruženju, gde se nije računalo na ovakvu Vojsku Srbije. Aleksandar Vučić kao vrhovni komandant ne izgovora kao Tadić - šta će nam vojska, već svaki dan od mene traži izveštaj o stanju Vojske i konkretnim merama kojima se stanje čuva i unapređuje. Ovo je vojska koja je u stanju da ispuni svako naređenje vrhovnog komandanta i da zaštiti naš narod gde god da on živi. Mi nismo ni za kakve sukobe, ali niko ne treba da pomisli da je to zato što smo slabi. Nismo.

Šta očekujete u 2019?

- Naredna godina biće teška, biće mnogo pritisaka na Srbiju. Velike sile će tražiti da svetske sukobe prihvatimo kao svoje. Da bi se Srbija destabilizovala i ekonomski i politički poljuljala, spoljni faktor će velikim novcem i koristeći medije pod svojom kontrolom, političke organizacije i nevladin sektor koji se finansira i organizuje spolja pokušati da izaziva unutrašnje sukobe i tako destabilizuje zemlju, a političku volju građana Srbije često iskazivanu na izborima prikaže kao pogrešnu i neobavezujuću. U 2019. će se nastaviti napadi na Vučića i njegove najbliže saradnike. Srbija, koju je Vučić učinio ekonomski uspešnom i politički nezavisnom, nije Srbija kojoj se veliki raduju. Uprkos svemu, verujem da će Srbija u 2019. sačuvati unutrašnje jedinstvo i da će tako omogućiti da se zemlja slobodno razvija i napreduje.

EU se izviče Haradinaja kao na nemirno dete

Kako gledate na ponašanje Ramuša Haradinaja i njegovo odbijanje predloga EU da Priština ukine takse?

- Haradinaj se bori za svoju slobodu, ako bude politički faktor od kojeg nešto zavisi, ima nade da neće ići pred sud za zločine OVK, ali i da ga niko neće pitati za narko-biznis, kao ni kriminalne veze sa drugim mafijama koje imaju uporište u vlastima zemalja na Balkanu, zemalja koje su priznale Kosovo. Zato je tako nepopustljiv, EU je nespremna da iskoristi sredstva kojim bi mogla da ga prisili na poštovanje prava i očuvanje dijaloga. Ponekad se izviču na njega, ali više kao na nemirno dete koje ne razume da mu se zapravo pomaže nego što se donose kaznene mere.

 

Expand player
Pogledajte više