Kratkoročno pamćenje: Jonuz Musliju
Promo
Izbori juče tekli bez incidenata
Izbori juče tekli bez incidenata, Foto: Tanjug Dragan Stanković


Dakle, ovaj radikalni albanski lider, poznatiji kao politički komesar takozvane Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca (OVPMB), ne prestaje sa fabrikovanjem istorije. S vremena na vreme, ovaj „patriota po zanimanju“, kako ga već zovu Albanci na jugu Srbije, oseti potrebu da pošalje pokoji falsifikat istorije. On pravu istinu o broju stanovnika Medveđe vrlo dobro zna, a građani Srbije tu i tamo. Zato službena tabela poslednja tri popisa stanovnika u Medveđi (vidi okvir) dobro dođe, da Musliju razmisli kome će ubuduće da šalje svoju reciklažu istorije.


Utoliko čudi podatak da je juče na vanrednim lokalnim izborima u Medveđi u biračkom spisku bilo 10.465 upisanih, odnosno 3.027 više nego što cela opština ima stanovnika.

 

Albanci s Kosova autobusima na izbore!

Više od 1.000 Albanaca juče je autobusima došlo s Kosova u Medveđu na glasanje! Kako se pretpostavlja, mnogi imaju fiktivna prebivališta na teritoriji te opštine i dolaze samo da bi glasali, iako u toj opštini uopšte ne žive. U koloni je bilo oko 15 autobusa i više desetina vozila.

- Ponoviću po ko zna koji put - u Medveđi danas živi nešto više od 500 Albanaca, ali ih u „papirima“ ima više od 5.000 jer im je država omogućila da za iznos od 3.000 do 5.000 evra kupe mesto boravka i srpski pasoš. To što gospodin Musliju priča, malo je reći da su to ortodoksne gluposti koje ne zavređuju komentar bilo koga u ovoj opštini - kaže Zoran Radenović, predsednik izborne komisije u Medveđi.

Kratkoročno pamćenje: Jonuz Musliju
Kratkoročno pamćenje: Jonuz Musliju, Foto: Promo


Još jednu laž Jonuz Musliju već više od deset godina ne prestaje da upotrebljava. Kada god, i gde god se pomenu oružani incidenti na jugu Srbije 2000/2001. godine, Musliju slaže, a da ne trepne. On u tom kontekstu ponavlja da je 20. maja 2001. u njegovom rodnom selu Končulj potpisan takozvani končuljski sporazum. Navodno, srpska strana je sa komandantima takozvanog OVPMB-a u Končulju bila primorana da potpiše nekakav „istorijski“ sporazum, pa taj čin danas Musliju češće upotrebljava nego što pere zube.


Istina je, međutim, da ne postoji nikakav končuljski sporazum. Postoji „Izjava o demilitarizaciji“ kojom je međunarodna zajednica, bez prisustva srpske strane, primorala ekstremne Albance da bez ikakvih uslova polože oružje! O tom činu tada je ovako zapisano: „U nedelju, 20 maja 2001. godine, u selu Končulj kod Bujanovca, u kopnenoj zoni bezbednosti, radikalni komandanti OVPMB-a potpisali su ’Izjavu o demilitarizaciji’. Ovaj dokument, napisan samo na engleskom jeziku, potpisao je Šefket Musliju, komandant OVPMB-a. Potpise su stavili i njegovi saborci Mustafa Šaćiri i Ridvan Ćazimi. U ime međunarodne zajednice, svedok tog čina bio je kanadski diplomata Šon Saliven, šef kancelarije NATO u Jugoslaviji“.

 

Rezultati popisa u Medveđi

GOD.   STANOVNIKA   SRBA               ALBANACA
1991.   13.368          9.181 (68,7%)   3.832 (28,7%)
2002.   10.760          7.163 (66,6%)   2.816 (26,2%)
2011.   7.438            6.429 (86,4%)   527 (7,1%)