Mustafa pozvao EU da utiče na rušenje zida na Ibru
Kosovski premijer Isa Mustafa pozvao je danas Evropsku uniju da utiče na Srbe da sruše zid izgrađen u blizini Ibarskog mosta u Severnoj Mitrovici jer, kako je rekao, zbog tog zida sve teme koje se tiču evropskih integracija Kosova ostaju u senci.
Prema njegovim rečima, izgradnjom zida srpska zajednica na KiM je "nametnula temu oko koje se na Kosovu međusobno polemiše".
Protest Albanaca zbog zida u Kosovskoj Mitrovici
Stotinak Albanaca, veterana Oslobodilačke vojske Kosova i pripadnika nevladinih organizacija, protestovalo je danas sa južne strane mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici zbog izgradnje potpornog zida u blizini tog mosta, u okviru rekonstrukcije i pretvaranja ulice Kralja Petra u šetalište.
Oni su tokom protesta u grupama dolazili do severne strane i preko zaštitne ograde slikali se sa zidom.
Mustafa je u intervjuu za RSE rekao da zid u Severnoj Mitrovici najbolji signal Evropskoj uniji da je potrebno da se preispita dijalog o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
"Moj stav i stav vlade je da je taj zid ilegalan i nezakonit. Izgrađen je bez dozvole. Nikada nije bio deo projekta rekonstrukcije mosta na Ibru ili regulisanja trga", kazao je Mustafa i dodao da će se Priština prema gradnji tog zida ophoditi shodno zakonu.
Kosovski premijer dodaje da za Evropsku uniju nema boljeg signala od izgradnje ovog zida da treba da se razmotri način na koji se dijalog vodio do sada. Rezultati ovog procesa i sprovođenje sporazuma ima velikih nedostataka, kaže on.
"Neshvatljivo je da mi šest godina vodimo pregovore sa Srbijom u Briselu o normalizaciji odnosa, a jednog dana se stvori zid koji nije samo simboličan, već je realnost želje i insistiranja Srbije i Srba za podelom Kosova", navodi Mustafa.
Mustafa piše Briselu zbog ilegalnog ulaska Marka Đurića na Kosovo
Mustafa je danas izjavio će se obratiti Evropskoj uniji (EU) povodom ilegalnog ulaska na Kosovo direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju u Vladi Srbije Marka Đurića.
"Za omalovažavanje suvereniteta Republike ja ću se obratiti EU, tražeći sankcije", rekao je Mustafa u Uroševcu, uz ocenu da je "to bilo nisko ponašanje".
Dozvole za ulazak zvaničnika Srbije na Kosovo izdaje ministarstvo spoljnih poslova Kosova koje je ocenilo da jučerašnji dolazak Đurića u Kosovsku Mitrovicu, uprkos zabrani prištinskih vlasti, predstavlja "neprihvatljivo ponašanje usmereno protiv duha dijaloga i regionalne saradnje".
Đurić je juče otvorio benzinsku pumpu Naftne industrije Srbije u severnom delu Kosovske Mitrovice.
On smatra, kako prenosi RSE, da je neophodno da se promeni format dijaloga i sagleda šta može da se uradi kako Kosovo ne bi zaostalo na putu evrointegracija dok Srbija ide tim putem, te kako se ne bi reklo da se dijalog vodi, dok istovremeno Srbija ne sprovodi nijedan sporazum.
"Mislim da o ovome treba ozbiljno da razgovaramo, uzimajući u obzir i poslednja dešavanja. Treba da se sagleda kada možemo da vodimo dijalog, koja su to pitanja koja konačno trebaju da se okončaju u dijalogu Srbije i Kosova. Pitanje paralelnih struktura Srbije na Kosovu, okupirana imovina i njeno ilegalno korišćenje - to treba da se reši. Srpske strukture moraju da napuste teritoriju Kosova", zaključio je Mustafa.
Mustafa je govorio i o dobijenom pozivnom broju za Kosovo, ustvrdivši da je taj broj dobijen za državu, a ne geografsko područje.
"Međunarodni broj ne može da dobije nijedna opština, nijedna pokrajina, nijedan geografski region", rekao je Mustafa i dodao da su Srbi i Srbija predstavili to drugačije da bi ozbedili pokriće za javnost da "oni sada ne priznaju suverenitet i nezavisnost Kosova".
"Ali, ukoliko se pročita odluka Međunarodne telekomunikacijske unije, tu stoji da je Kosovu dodeljen međunarodni telefonski broj 383", naveo je Mustafa.