II DEO~Srbiji neće oprostiti postupak prema Miloševiću

Darko Zlojutro | vesti 2017-12-17 17:48:42 2017-12-17 17:48:42

Prištinski korpus je posebno teško primio odluku o povlačenju sa Kosova i Metohije

Marko Metlaš / ALO!

Haški osuđenik i nekadašnji ministar odbrane SRJ general Dragoljub Ojdanić u nastavku ekskluzivnog intervjua za „Alo!“ otkriva kakav je odnos imao sa nekadašnjim predsednikom Jugoslavije Slobodanom Miloševićem, kako se osećao kada je naredio povlačenje vojske sa Kosova, ali i kako su Ahtisari i Černomirdin ucenjivali Beograd.

Kakvo je posle svega vaše mišljenje o Slobodanu Miloševiću?

- Sa pozicije načelnika Generalštaba VJ, a u ratu načelnika Štaba vrhovne komande, sa puno moralne i profesionalne odgovornosti mogu reći da i posle svega imam maksimalno visoko mišljenje o pokojnom predsedniku Slobodanu Miloševiću, kao predesdniku SRJ i vrhovnom komandantu VJ. Da bi ovu tvrdnju operacionalizovao, trebalo bi mi dosta prostora u vašem listu, što je nemoguće...

Da li je Milošević mogao da uradi više na Kosovu?

- Kada je reč o KiM, sa svoje strane učinio je maksimalno što se u postojećim okolnostima moglo ostvariti. Zadržao je tapiju nad KiM. Rezolucija 1244 SB OUN je, takođe, njegovo delo. Vlast u Srbiji umesto da iskoristi stavove i rešenja pomenute rezolucije, dugo vremena nju nije ni spominjala jer je Miloševićeva, a kamoli da se borila za sprovođenje njenih stavova. Više nema izgovore. Setimo se samo šta su nam sve obećavali. Govorili su: „Samo da se ukloni Milošević, i svi problemi, ne samo na KiM, već i u zemlji biće rešeni“. Kad su videli da ne ide, setili su se Rezolucije, ali su zakasnili. Taj Milošević komandovao je VJ koja pod njegovom komandom uprkos nepovoljnom odnosu snaga, nije kapitulirala. To se čak i danas nedovoljno priznaje, ali ipak ima pojedinaca sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i ministrom odbrane Aleksandrom Vulinom na čelu koji su jasno i glasno prvi progovorili o tome šta nam se desilo sa Vojskom u miru i našem neprimerenom odnosu prema sistemu odbrane i Vojsci Srbije. Iz zatvora je pušteno oko 20.000 albanskih terorista, a svi vojni obaveznici koji se nisu odazvali na zov otadžbine abolirani su.

Možda se srpski vojnici i vrate na Kosovo

Da li se možemo nadati da će se srpski vojnici nekada vratiti na KiM?

- Pošto sam po prirodi, u svakoj situaciji, optimista, to ću biti i ovoga puta. Da smo bili jedinstveni i prave patriote, već bi deo naše vojske bio na KiM, a po odredbama Rezolucije 1244.

Da li ste videli da su Ahtisari i Černomirdin ucenili Miloševića?

- Ne da sam video, već sam prisustvovao sastanku državnog vrha sa predsednikom Miloševićem na čelu, na kojem su Ahtisari i Černomirdin postavili, ja ga nazivam, ultimatum predsedniku Miloševiću. Pri tome je Ahtisari rekao: „Ovo je nešto najbolje što smo vam mogli ponuditi. O ponuđenom nema nikakve diskusije, ako ne prihvatite, nastavljamo bombardovanje nakon čega će Beograd biti ravan ko ovaj sto.“ Nastao je tajac. Posle toga predsednik Milošević je hitno zakazao sastanak sa čelnicima poslaničkih grupa i zahtevao je hitnu sednicu Skupštine na kojoj će se ona izjasnti da li se prihvataju postavljeni uslovi Ahtisarija i Černomidina ili ne. Postavljeni uslovi su, shvatajući težinu situacije, prihvaćeni većinom glasova. Protiv su bili samo radikali i još nekoliko uzdržanih poslanika.

Kako je izgledalo povlačenje vojske s Kosova?

- Prištinski korpus je posebno teško primio takvu odluku. Otvoreno su izražavali svoje nezadovoljstvo, govoreći da oni nisu izgubili ni stopu zemlje i da nijednom stranom vojniku nisu dozvolili da uđe na teritoriju SRJ, a sad se moraju izvlačiti. Govorili su i da su oni i dalje spremni nastaviti borbu, ako treba do zadnjeg. Kad je počelo plansko izvlačenje, NATO je bio zaprepašćen organizovanošću, marševskom i borbenom disciplinom komandi. Najveće iznenađenje bilo je to što su te jedinice bile već neokrnjene u odnosu na propagandne tvrdnje o njihovim gubicima u ljudstvu i borbenim sredstvima.

Šta vas najviše boli povodom toga?

- Boli to što neki srpski zvaničnici, pa čak i neki učeni ljudi i danas u Srbiji tvrde da Vojno-tehnički sporazum predstavlja akt kapitulacije. To znači da je VJ kapitulirala, što nema veze s istinom.

Expand player
Pogledajte više