Nemci tuže NATO zbog bombardovanja Srbije!
Na 19. godišnjicu bombardovanja Srbije pljušte tužbe na račun počinioca tog gnusnog zločina!
Teško da nam to može biti za utehu, ali baš juče, dan pred godišnjicu stravičnog NATO bombardovanja SR Jugoslavije, poznati nemački advokat Vilfred Šmit podneo je tužbu protiv Bundsvera (oružane snage Savezne Republike Nemačke) jer su nemački vojnici uzeli učešće u zločinačkom poduhvatu bombardovanja Srbije i jer su slali svoje trupe na Kosovo.
Advokat je podvukao i da ima podršku bivšeg nemačkog kancelara Gerharda Šredera, koji je, kako je naveo, sada saglasan da „raspoređivanje Bundesvera u takozvane kosovske sukobe bez saglasnosti Ujedinjenih nacija nije bilo legalno“.
On dalje navodi da je rat na Kosovu bio samo uvod u dešavanja u Iraku, Iranu, Avganistanu, Siriji...
Politikolog Jelena Vukoičić za „Alo!“ kaže da joj je sasvim logično što se svakog dana pojavljuje sve više onih koji shvataju kakva je nepravda naneta našoj zemlji 1999.
BROJKE
19 zemalja članica NATO učestvovalo je u bombardovanju
2.500 ljudi je poginulo u bombardovanju
12.500 osoba ranjeno je u vazdušnim napadima
100 milijardi dolara je ukupna materijalna šteta
1.300 krstarećih raketa lansirao je NATO na Srbiju
37.000 kasetnih bombi je bačeno
- Kada govorimo o zapadnoj politici, ne možemo reći da su oni generalno shvatili da su pogrešili, samo pojedinci možda jesu. Politika SAD je takva da nikad u obzir ne uzima ni pravdu, ni empatiju, ni demokratiju, ni poštovanje ljudskih prava i suvereniteta drugih država. Zapad i Amerikanci isključivo vode računa o sopstvenim interesima i tako možemo objasniti sve njihove katastrofalne političke odluke, koje smo osetili i na sopstvenoj koži. Najstrašnija je svakako bila odluka da se bez podrške Ujedinjenih nacija, bez dozvole Saveta bezbednosti bombarduje Jugoslavija, to je bio jedan skandalozan čin. Na vrhuncu američke moći bili smo najveća žrtva zapadne politike - kaže na početku naša sagovornica, pa nastavlja:
- To što se sada pojavljuju pojedinci koji propituju legalnost svega toga donekle je očekivano. Bilo je i ranije političara, novinara, pravnika i uopšte javnih ličnosti koje su se žestoko protivile i koje su kritikovale taj zločin. I ovaj nemački advokat je jedan od njih i napravio je legitiman potez, podneo je tužbu i videćemo šta će biti sa tim. Taj čin ni posle skoro 20 godina ne može da se objasni zdravorazumski, pogotovo ne može da se dovodi u kontekst humanitarne misije. To je kao i Sirija i Ukrajina, misije koje samo služe političkim interesima Vašingtona, samo su kamuflirane kao humanitarne intervencije - kaže ona.
Podsetimo, na današnji dan pre 19 godina počelo je NATO bombardovanje SR Jugoslavije, koje je neprekidno trajalo do 10. juna 1999. godine i koje je uzelo brojne žrtve. Napad je, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, usledio na osnovu naredbe tadašnjeg generalnog sekretara alijanse Havijera Solane.
Devetnaest zemalja sveta se vojnim potencijalom šest stotina puta većim od vojnog potencijala Jugoslavije obrušilo se na nju da „spreči humanitarnu katastrofu na Kosovu“ i tadašnji režim Slobodana Miloševića konačno „baci na kolena“.
Nije bilo grada koji nije bio na meti
Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja napada nije našao na meti bombardovanja. U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je i 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno. Tokom agresije je izvršeno 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila, ukupne mase 22.000 tona.