Putin gvozdenom rukom steže Srbiju?
Poziv Rusije Srbiji da potpiše sporazum o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom znači samo jedno, a to je da Kremlj ima nameru da Beograd što više ekonomski veže za sebe i da ga stavi pod svoj patronat.
Ne slučajno, odmah posle posete glavnog ruskog obaveštajca Nikolaja Patruševa Beogradu iz Moskve je stigla ponuda za pregovore o slobodnoj trgovini i o povećanom uvozu srpskog “fijata”!
Premijer Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je da će uskoro otpočeti pregovori Srbije sa Evroazijskom unijom o slobodnoj trgovini, čime bi naša država postala još više ekonomski zavisna od Rusije, jer bi se tu vrteo ogroman novac koji je sudbonosno značajan za srpsku privredu. Ali upućeni kažu da to znači i još jače političko prisustvo Rusije na ovim prostorima.
Sporazum sa Evroazijskom unijom sjajna stvar!
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za “Alo!” da je poziv Medvedeva za razgovore o potpisivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom zapravo odgovor na molbu Srbije o izvozu “Fijatovih” automobila. - To je sjajna stvar i nikako se ne može podvesti pod širenje uticaja Rusije na Srbiju. To je samo dobra volja i odgovor Moskve na Vučićevu molbu - kaže on.
Ipak, šef srpske diplomatije i prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić razbija sve sumnje Srbije u vezi sa tim da li će nakon potpisivanja ugovora o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom postati i njen član.
- Nemoguće je da Srbija bude istovremeno članica i EU i Evroazijske unije. Mi i ne možemo da budemo deo Evroazijskog saveza jer nismo ni geografski vezani. Tako da je sve to veštačka priča, a ni Rusija uopšte ne razmišlja u pravcu da Srbija bude deo tog saveza - kaže za naš list Dačić.
Prema njegovim rečima, to nikako ne može da bude povod za bilo kakve smetnje u vezi između Brisela i Beograda.
S druge strane, predsednik LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je da je Srbija došla do “tačke posle koje nema povratka” i da mora da odluči da li je za saradnju sa Rusijom ili sa Evropskom unijom.
- Srbija mora konačno da odluči hoće li i dalje nastaviti sa iracionalnom politikom podaništva prema Moskvi, koja joj je u prethodnim decenijama donela samo sukobe sa Zapadom i ekonomsko nazadovanje, ili će se okrenuti saradnji sa zemljama EU, sa kojima ima najbolje ekonomske odnose i čiji deo u političkom, ekonomskom, kulturnom i, sledstveno tome, civilizacijskom kontekstu vekovima teži da postane - rekao je Jovanović i naveo da se od građana pokušava sakriti činjenica da Srbija neće postati članica EU ukoliko ne usaglasi svoju spoljnu politiku sa spoljnom politikom te organizacije.
- Višegodišnje tumaranje naše zemlje prouzrokovano neodgovornošću i populizmom većine političara koji su je vodili učinili su da evropske integracije kod velikog dela ljudi budu najomraženija i najnerazumljivija kategorija, zbog čega i danas postoji opasnost da završimo kao ruska gubernija, izolovana i ostavljena da nestane usred Evrope - ocenio je lider LDP-a.