Slučaj Mitrović pokazivanje ko odlučuje na Kosovu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas da vlasti u Prištini, i da hoće, mada nije siguran da žele, ne mogu da ispoštuju dogovore iz dijaloga, zbog pritiska Samoopredeljenja Aljbina Kurtina, te dodao da će Srbija insistirati na slučaju Mitrović, koji je trebalo da pokaže ko odlučuje na Kosovu.
"Mi smo u stanju da uradimo sve što smo se dogovorili i poštujemo dogovore, a za njih sve i da hoće, a nisam siguran u to, mislim da nisu u stanju, kazao je on novinarima u Majdanpeku.
Upitan koga će da podrže Srbi na Kosovu rekao je da je to teško pitanje jer se sve političke stranke zalažu za očuvanje trenutnog stanja, odnosno jednostrano proglašenu nezavisnost, a posle za odlučivanje o ujedinjenju sa Albanijom, dok Samoopredeljenje kao prvu tačku u svom programu i ima za cilj Veliku Albaniju.
"U toj političkoj atmosferi, pod pritiskom Samoopredeljenja, pitanje je da li stvarno verujete da mogu da isporuče nešto, kazao je Vučić.
Istakao je da će Srbija insistirati na slučaju Mitrović, ocenjujući da ta vrsta ponižavanja ne dolazi od Albanaca, već je predstava za neke druge, koja je trebalo da pokaže ko odlučuje na Kosovu.
"Kao da ne znamo ko ima tamo vlast od agresije NATO. Tražićemo argumente i borićemo se. Posle izvesnog vremena morate da izađete sa argumentima ili da se povučete. Verujem u snagu naših argumenata i istinu, rekao je Vučić.
Đurić: Mitrović bukvalno kidnapovan, ne znamo šta je sa njim
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je danas da je delegacija Srbije, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem, na sastanku u Briselu čvrsto insistirala na tome da se poštuju prava Bogdana Mitrovića, koji je kidnapovan i progonjen samo zato što je Srbin.
Vučić: Da su pretnje nekom drugom pola Srbije bi bilo uhapšeno
Predsednik Srbije izjavio je danas, odgovarajući na pitanja u vezi sa pretnjama upućenim njemu, da je na državnim organima da se time bave, ali i rekao da bi Tužilaštvo do sada "pola države pohapsilo" da je reč o bilo kome od tih koji su te pretnje izrekli, a da je izgleda to dozvoljeno kada je o njemu reč.
Vučić je rekao da nema nameru da vrši ikakav pritisak na nadležne, da ih moli da ga ne štite ali da će da ih pita "što ste privodili i hapsili bilo koga drugog za desetostruko manje pretnje".
"Da li je to zato što ovo izgovara neko ko je veoma važan, ili neko koga se plašite, zvao se on Trifunović, Janković...ili bilo kako drugačije - meni ne treba ništa", rekao je Vučić.
Kako je rekao neki prete "ubistvima i uriniranjem po grobu pa se prave...gde smo, kad smo..." i dodao da su neki mediji to sakrivali "zato što je normalno urinirati po grobu još živog čoveka".
"Još sam živ - mrdam" poručio je Vučić i dodao da to tim medijima nije bilo vredno za izveštavanje, a radi se o najvećim gadostima još od Osme sednice koje su izgovorene.
Kako je rekao onima koji su izgovorili te pretnje i gadosti ne želi ništa loše, ali želi Srbiji dobro da takvi ne pobedjuju na izborima.
"Zato ću pri izboru svoga naslednika itetako voditi računa da to budu odgovornii ozbiljni ljudi. Rekao sam već - mene nisu mogli da pobede, nikada me ne bi pobedili, neće više ni imati prilike, a ni moje naslednike nikada neće moći da pobede zato što će to biti ozbiljni i odgvorni i pristojni ljudi kojima neće životni san i cilj biti da nekoga linčuju ili uriniraju po nečijem grobu ili budu nekrofili u ovakvom ili onakvom smilsu...", rekao je predsednik Srbije.
Đurić je, gostujući danas na TV Pink, rekao da je Vučić juče u Briselu izneo jasnu poziciju Srbije u pogledu KiM i da je pre svega ukazao na nedopustivost progona Srba na tim prostorima, konkretno u slučaju progona Mitrovića, koga je kosovska policija bukvalno kidnapovala i za koga se trenutno ne zna u kakvom je stanju,
"Mitrović je sa celom svojom porodicom, zajedno s velikim brojem povratnika iz Srbije, autobusom išao u Suvu Reku, da u Mušutištu obiđe svoju crkvu i svoju kuću", naveo je Đurić, dodavši da je to crkva Presvete Bogorodice još iz 1315. godine.
Sada, dodao je, neki Albanci koji su tu došli pre nekoliko godina ili pre nekoliko decenija, zabranjuju ljudima da obiđu svoju crkvu, koju su inače teroristi OVK 2004. godine porušili.
Đurić je objasnio da je Mitrovića, 18 godina posle progona Srba iz Mušutišta, za navodni ratni zločin optužio prvi komšija Sadikaj, koji mu je prvo spalio i porušio kuće, a zatim mu oteo zemlju, a da ironija bude veća - Sadikaj je u opštini Suva Reka zadužen za povratak Srba.
"Mitrović je kidnapovan pred očima svoje porodice, izveden kao najveći zločinac, uz 20 specijalaca u nekakvim antiterorističkim uniformama, koji su ga odveli u Podujevo", naveo je Đurić.
Srpska delegacija je, kaže, pribavila od prištinskog suda odobrenje da obiđe Mitrovića u zatvoru, ali im je tamo rečeno da se vrate jer je danas praznik i da ne mogu da ga obiđu do sledeće nedelje.
"Njegova porodica je prestravljena i mi smo veoma zabrinuti jer sad ne znamo šta je sa njim, možemo samo da pretpostavimo da oni nešto kriju čime nam ne dozvoljavaju pristup zatvoru da vidimo u kakvom je stanju", kaže Đurić.
On je izrazio očekivanje da će taj slučaj ipak biti vrlo brzo rešen pošto kosovski Albanci znaju da "batina ima dva kraja".
"Od EU smo čuli kako je Mitrović navodno fer tretiran i kako će oni vrlo brzo preduzeti nešto da bi njegov položaj bio regulisan, a videćemo da li će to obećanje ispuniti", kaže Đurić.
Osvrnuvši se na Briselski dijalog, kaže da je Srbija zainteresovana da se postigne neko rešenje i da se mora boriti za svoje interese za kojim god stolom može, ali je istakao da Srbija neće praviti bilo kakve ustupke bez jasnih i konkretnih dobitaka za Srbe na KiM.
"A kad su u pianju ustupci, sada nije na potezu Beograd, već Priština, koja mora da sprovede i sporazum o ZSO i druge sporazume, vezane za pravosuđe, uz uspostavljanje srpskog suda i tužilaštva", naglasio je.
Đurić je dodao da razgovori u Briselu sa predstavnicima prištinske delegacije jesu važni, ali nisu prijatni.
"Uvek s nekim osećajem nelagode idemo tamo jer prevaljujemo hiljade kilometara da bi nam neko dovodio u pitanje nešto što duboko, svakim atomom našeg bića, znamo da je naše, istorijski. Ali, idemo tamo da se borimo za naš narod i njegove interese, da sačuvamo ono što je srpsko na KiM, i u tim razgovorima se ponašamo dostojanstveno", zaključio je on.