UŽASAVAJUĆE PROCENE UN Evo zašto moramo da se razgraničimo sa Albancima, to je neophodno za Srbiju!
Danas na Balkanu živi 7,5 miliona Srba i oko četiri miliona Albanaca, a stručnjaci Ujedinjenih nacija procenjuju da će 2100. godine Albanaca biti čak devet miliona, a nas tek oko 4,3 miliona!
Eksperti UN navode da Srbi imaju izrazito negativan, a Albanci pozitivan prirodni priraštaj. Prema njihovoj proceni, koja se zasniva na postojećim stopama nataliteta, ali bez migracija, Srba će 2050. godine biti 6,2 miliona, a 2100. godine svega 4,3 miliona.
Na drugoj strani, Albanaca će 2050. biti oko šest miliona (gotovo isto kao Srba), ali njihov broj 2100. godine skočiti na oko devet miliona. Baš zbog ove dramatične prognoze, stručnjaci tvrde da je državi Srbiji preko potrebno razgraničenje s Albancima. U suprotnom, upozoravaju oni, Srbija će za sto godina biti većinski albanska zemlja!
Demografi UN navode da će prema postojećim stopama priraštaja Albanaca u 2050. biti dva miliona više nego danas, a Srba 1,2 miliona manje. Konačno, 2100. godine Albanaca će biti čak pet miliona više, a Srba tri miliona manje. Međunarodni stručnjaci procenjuju da bi žene u Srbiji, ako država želi pozitivan prirodni priraštaj, trebalo u narednih 30 godina da rađaju u proseku troje ili četvoro dece.
Komentarišući ove podatke, politikolog Jelena Vukoičić kaže da su Albanci očigledno demografski vitalniji od Srba.
- Vitalnost Albanaca dugoročno može Srbiji da stvori znatno ozbiljnije probleme od onih koje imamo danas. Zabrinjavajuća je činjenica da Albanci imaju pretenzije prema širem području juga naše države i da u tom regionu već neko vreme kupuju zemljište i nekretnine od lokalnih Srba. Postizanje nekog održivog rešenja za Kosovo stavilo bi tačku na ovaj potencijalno opasan proces. U slučaju dugotrajno zamrznutog konflikta, Albancima bi praktično bio trasiran put za stvaranje “velike Albanije” na terenu – podvlači Vukoičićeva.
Analitičar Branko Radun smatra da je teško proceniti koliko će kojeg naroda biti čak i u narednih pet godina.
- Opao je broj Albanaca zato što je većina mladih napustila Kosovo. Međutim, i Srbi napuštaju državu, pa opasnost postoji. Albanski natalitet na Kosovu je pao nakon 1999, ali se ipak sve menja i zavisi od okolnosti... - navodi Radun.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ponavlja da je potrebno doći do kompromisa i da ništa ne može da se radi jednostrano.
- Nema dileme da želimo postizanje kompromisnog rešenja, ali ne sme biti jednostranih poteza kao kad su proglasili nezavisnost. Albanci najavljuju demarkaciju, iako dobro znaju da postoji administrativna linija koju skoro 20. godina kontroliše KFOR. Ukoliko kosovski zvaničnici misle da je kompromisno rešenje pripajanje Preševa, Bujanovca i Medveđe Kosovu, oni uopšte ne razumeju situaciju u kojoj se nalaze. Ništa nije gotovo, želimo najmanje loše rešenje za sve – zaključuje Dačić.