Vučić posle razgovora sa Lajčakom: Dogovorili smo nastavak dijaloga Beograda i Prištine
Presdednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nakon sastanka sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslavom Lajčakom da su imali dobar i racionalan razgovor i da je dogovoren nastavak dijaloga i punu posvećenost Srbije nastavku tog procesa.

- Analizirali smo sve što je do sada postignuto. Dogovorili smo nastavak dijaloga i punu posvećenost Srbije nastavku tog procesa i želji da se dođe do kompromisnog rešenja u cilju stvaranje boljih odnosa Srba i Albanaca. Tačka dva: izrazili smo, čini mi se, zajedničku ocenu koja je dobra i zadovoljavajuća o ekonomskim kretanjima koja postoje i tek moraju da budu podstaknuta između Beograda i Prištine, jer je to jedan od najvažnijih stvaru - rekao je Vučić.
Oni su se sastali večeras u 19 sati u vili "Mir" u Beogradu. Vučić i Lajčak su razgovarali o napretku postignutom od obnavljanja dijaloga uz posredovanje EU u julu, kao i o narednim koracima u pregovorima o sveobuhvatnom sporazumu.
Lajčak se tokom posete Beogradu danas sastao i sa članovima međunarodne zajednice.
Lajčak: Kosovo da sprovede formiranje ZSO
Izvestilac EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak uputio je danas jasan zahtev političarima u Prištini da sprovedu deo Sporazuma i formiraju ZSO. On je na konferenciji za novinare, nakon završene posete Prištini rekao da je Briselskim sporazumom iz 2013. godine i 2015. godine predviđeno formiranje ZSO, ali da to do danas nije učinjeno.
To mora da bude osnovano u skladu sa Ustavnim sudom. Razgovor o Statutu bi trebalo da bude naredni korak. Deo sveobuhvatnog sporazuma je da sporazum počinje da se primenjuje nakon potpisivanja. Detalji o ZSO moraju da se dogovore - rekao je Lajčak.
On je dodao da stvari moraju da budu jasne oko toga šta je potpisano.
Sastanci u Prištini
Podsetimo, Miroslav Lajčak boravio je dva dana i u Prištini gde je juče razgovarao sa Hašimom Tačijem, ali i sa političkih partija Aljbinom Kurtijem, Ramušem Haradinajem, Kadrijem Veseljijem, Fatmirom Ljimajem, Bedžetom Pacolijem, kao i sa liderom Srpske liste Goranom Rakićem. Prvog dana boravka u Prištini, Lajčak se sastao sa premijerom privremenih prištinskih institucija Avdulahom Hotijem i predsednicom parlamenta Vjosom Osmani.
Lajčak je juče razgovarao i sa Liderom Pokreta Samoopredeljenje Aljbinom Kurtijem o procesu, ciljevima i razvoju dijaloga. Istakao je da je dijalog koji vodi EU ozbiljan proces koji ima dva osnovna cilja - "potpunu normalizaciju odnosa i približavanje dveju zemalja EU".
- Dakle, dijalog između dve zemlje kao proces i konačni sporazum kao rezultat, usko su povezani sa evropskom budućnošću Kosova i Srbije. S tim u vezi, ne može biti vakuuma, već ili napretka ili nazadovanja - naveo je Lajčak, kaže se u saopštenju.
Tači i Hoti: Jedina tema dijaloga uzajamno priznanje
S druge strane, predsednik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Isa Mustafa, HašimTači i Avdulah Hoti poručili da je za njih jedina tema dijaloga uzajamno priznanje i da ništa neće biti primenjeno pre toga.
- Razgovaramo o konačnom sporazumu o uzajamnom priznanju. Ništa se neće primeniti, dok se ne zaključi konačni sporazum o uzajamnom priznavanju i dok ne bude ratifikovan u Skupštini. Tada započinje primena - jasan je bio Hoti, a ni od ostalih sagovornika Lajčak nije čuo drugačije tonove.
U intervjuu "Cordu" Lajčak je naglasio da će EU obezbediti onoliko vremena koliko je neophodno da se do dogovora dođe bez veštačkog ubrzavanja.
Janjić: Zabrinuti smo zbog nepoštovanja zakona u vezi sa SPC
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine sastao se tokom posete Prištini i sa vladikom raško-prizrenskim Teodosijem i igumanom manastira Visoki Dečani Savom Janjićem.
- Izrazili smo zabrinutost zbog nepoštovanja zakona i sudskih odluka u vezi sa SPC. Naglasili smo značaj institucionalne zaštite naše crkve i ljudi na Kosovu - naveo je Janjić.
Prema rečima bivšeg predsednika skupštinskog Odbroa Milovana Drecuna, dijalog između Beograda i Prištine je upao u duboku komu. On je dodao da ne vidi prostor za nastavak pregovora o Kosovu i Metohiji sve dok Priština odbija da formira Zajednicu srpskih opština (ZSO).
Pročitajte: