Vučićev brat nije tražio funkcije!

Tanjug | vesti 2016-11-19 23:40:51 2016-11-19 23:40:51

Ministar privrede Goran Knežević kaže da Andrej Vučić nikad nije tražio ni državnu ni stranačku funkciju. Ministar poručio i da je još rano pričati o tome ko će uzeti RTB Bor.

Vučićev brat nije tražio funkcije!

Mitar Mitrović

Ministar privrede Goran Knežević izjavio je, za sutrašnju "Politiku", da brat premijera Srbije Andrej Vučić nije tražio ni državnu ni stranačku funkciju.

"On to nije ni želeo. On je diplomirani ekonomista, ima posao koji radi već 20 godina", rekao je Knežević.

Upitan da prokomentariše medijske napise da Srpskom naprednom strankom upravlja Andrej Vučić, Knežević je kazao da je on član stranke, brat premijera i "čovek koji ima ogromno iskustvo u političkom radu".

Govoreći o predstojećim predsedničkim izborima i kandidatu SNS-a Knežević je kazao da se ni na jednom organu stranke nije razgovaralo o tome.

Prema njegovim rečima, koalicioni partneri SNS-a imaju pravo da odluče da li će podržati zajedničkog kandidata, ili samostalno izaći na izbore.

"Koalicioni partneri znaju koliko imamo obaveza. Mislim da su dovoljno odgovorni da sada ne kreću u kampanju", rekao je Knežević.

Još se ne zna ko će u RTB Bor

Knežević je rekao i da je RTB Bor jedan od značajnijih ekonomskih problema Srbije, ali da je još rano govoriti koja strana kompanija će doći u Bor.

"To je velika investicija od strateškog značaja. Nije svejedno ko će doći u Bor", rekao je Knežević  i dodao da u ovom trenutku stečaj tog preduzeća ne dolazi u obzir, iako je to najlakše rešenje.

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je pokušala određene probleme da reši usvajanjem unapred pripremljenog plana reorganizacije, kojim će 90 odsto duga biti otpisano.

"Otpis dugova je jedan od puteva za ozdravljenje kompanije, kako bismo strateškom partneru mogli da kažemo da je država učinila sve da preduzeće može da funkcioniše", rekao je Knežević.

Prema njegovim rečima, većinu svojih obaveza u 2016. godini to preduzeće je redovno izmirivalo, a ostao je deo duga prema EPS-u za struju, a ta sredstva su planirana budžetom za 2017. godinu.

Govoreći o dugovanjima petrohemijskog kompleksa prema "Srbijagasu", Knežević je kazao da "Azotara" i "Petrohemija" zbog tržišnih uslova, odnosno visoke cene gasa, nisu mogle da se izbore sa obavezama.

Upitan da prokomentariše to što je direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović tvrdio da petrohemijski kompleks redovno izmiruje svoje obaveze, Knežević je rekao da odgovor na to mora da se potraži od Bajatovića.

"Nije MMF do tih podataka došao tajnim kanalima, mi smo ih obavestili", rekao je ministar priovrede.

Kako je rekao, zbog objektivnih i subjektivnih faktora vlada na vreme nije obaveštena o dugovima, a oni su u određenom trenutku narasli.
Prema njegovim rečima, vlada će i u toj oblasti pokušati da nađe strateške partnere.

"Razgovaraćemo sa Mađarima, razgovarali smo sa Rusima i Kinezima. U Kazahstanu je bilo razgovora o tome da oni preuzmu deo tehnologije, kao i da vidimo na koji bismo način mogli jeftinom sirovinom da omogućimo da ove firme rade bolje i kvalitetnije", rekao je Knežević.

Govoreći o "Azotari", on je podsetio da su se u njoj desile havarije krajem 2015. godine, a da su rukovodioci napravili pogrešnu procenu, tako da se remont prilično odužio.

"Nismo imali određene podatke. Racionalnije bi bilo da prekinemo proizvodnju na šest ili sedam meseci. Informacije koje smo dobijali na nedeljnom nivou nisu odgovarale realnom stanju. Utrošeno je 2,5 milijardi na remont do čega ne bi došlo da smo o tome informisani na vreme", rekao je Knežević.

Expand player
Pogledajte više