Zbog Šarićevca Dačić leti iz Vlade?!
Brutalna pljačka u vezi sa gorivom za službene i privatne automobile u koju su umešani službenici Ambasade Srbije u Atini sa bivšim otpravnikom poslova Brankom Lazarevićem na čelu, koju je „Alo!“ razotkrio, mogla bi biti jedna od značajnih stavki u formiranju nove vlade.
Naime, ovaj skandal preti da ugrozi opstanak Ivice Dačića na čelu Ministarstva spoljnih poslova, ali i u samoj Vladi Srbije, pošto on ne odustaje od podrške Lazareviću, već na sve načine pokušava da diskvalifikuje ambasadora Srbije u Atini Dušana Spasojevića, koji je razotkrio ceo slučaj.
Lazarevića suspenduju u policiji
Prema saznanjima „Alo!“, Lazarević, koji je vraćen iz Atine, do 15. jula treba da se vrati u MUP na posao. Pre toga će morati da vrati diplomatski pasoš i diplomatske tablice sa svojih automobila. Naši izvori tvrde da ga u MUP-u odmah posle povratka očekuje suspenzija jer se protiv njega pred Sudom za organizovani kriminal vodi postupak za odavanje službenih tajni klanu Darka Šarića. Lazareviću je mandat u Atini istekao još u januaru 2015, ali i pored toga što je optužen za teška dela, nije bilo volje u MSP-u da bude vraćen u zemlju. Ne zna se da li će se Lazarević danas pojaviti na suđenju, pošto je do sada koristio sve načine da to izbegne, a 13. aprila ove godine nije došao na ročište pod izgovorom da je potreban prilikom odlaska predsednika Tomislava Nikolića na Krf, iako je obeležavanje 100 godina od iskrcavanja srpske vojske održano tek 18. aprila.
Prema informacijama našeg lista, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić hitno je u Atinu poslao komisiju sastavljenu od svojih proverenih ljudi da tobože ispita mutne radnje u našoj ambasadi, ali njen cilj je u stvari da zataška bruku koju je otkrio Spasojević i zaštiti Lazarevića.
- Za slanje komisije u Libiju, koja se bavila ispitivanjem okolnosti otmice tragično nastradalih službenika srpske ambasade Slađane Stanković i Jovice Stepića, Ministarstvu je trebalo nekoliko meseci. Sada su reagovali vrlo brzo, a zadatak je da se zaštiti Lazarević. Idu čak dotle da sada ambasadoru Spasojeviću prete tužbama za mobing kako bi pokušali da ga zaplaše i spreče da istraje na razotkrivanju njihovih lopovluka - kaže dobro obavešteni izvor „Alo!“ blizak MSP-u.
On navodi da je Spasojević kriv samo zbog toga što se usudio da prozove Lazarevića, Dačićevog starog prijatelja, ali moguće i nezgodnog svedoka u slučaju kriminalnog klana Šarić.
Inače, suđenje bivšem Dačićevom šefu kabineta Lazareviću za odavanje poverljivih podataka biće nastavljeno danas u Specijalnom sudu u Beogradu.
Prema saznanjima „Alo!“, pošto je vraćen u Beograd prošlog meseca, Lazarević na sve načine pokušava da se izvuče, a čak je pokušao da se obrati i evropskim institucijama kako bi zaštitio svoja navodno ugrožena ljudska prava. Između ostalog, prema našim saznanjima, on je
Dačić ćuti
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić do zaključenja ovog izdanja „Alo!“ nije nam odgovorio na pitanje da li bi Lazarevićev slučaj mogao imati posledice po njegov ostanak u kabinetu premijera Aleksandra Vučića, odnosno u Ministarstvu spoljnih poslova. Da podsetimo, Dačić je u finišu konsultacija za formiranje nove vlade svojim stranačkim saradnicima dao stroga uputstva da ne daju izjave medijima bez njegovog znanja.
pokušao da dođe i do Dejvida Mekalistera, izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju, ali mu to, izgleda, nije pošlo za rukom.
On sve nade sada polaže u nalaze komisije koju je poslao MSP u Atinu, a na čijem čelu je Dragan Momčilović, bivši generalni konzul u Turskoj, za koga je utvrđeno da je učestvovao u aferi „Bodrum“, nakon čega je nagrađen ambasadorskim mestom u Kini. Kako se spekuliše, trenutno je kandidat za mesto ambasadora u Švedskoj.
Osim njega, u komisiji koja treba da ispita zloupotrebe je i šef protokola u MSP-u Dragan Petrović, koji je do pre nekoliko godina i sam službovao u Atini i veliko je pitanje da li je kvalifikovan da nezavisno ispituje ovaj slučaj. Najzanimljivije od svega je to što se u komisiji ne nalazi niko iz odeljenja bezbednosti pri MSP-u, niti iz Generalnog inspektorata, koji su, uz odeljenje za finansije, najkvalifikovaniji da se bave ovim slučajem.