Davutoglu: Turci su oduvek u Bosni i ostaće
Premijer Turske u ostavci Ahmet Davutogulu na otvaranju džamije Ferhadije u Banjaluci izjavio da je Turska bila, sada je i biće u Bosni i Hercegovini.
Davutoglu je u svom govoru podsećao i na prisustvo i ulogu Turske u BiH kroz njenu istoriju. Rekao je da su danas došli zbog lepote, bratstva i svih naroda u BiH. Ali je dodao i da je Turska bila i biće u BiH.
On je porukom: "Znajte, kada u vašoj zemlji nekome krene krv na nos, u Turskoj krene iz žile kucavice", istaknuo činjenicu da je cela Turska uz narod BiH.
DODIK: BOLJE DA POLITIČARI NISU GOVORILI
Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, nije se obratio gostima na današnjem svečanom otvaranju Ferhadija džamije, jer smatra da političari to ne treba da rade na verskom skupu.
Dodik je izjavio je da Ferhadija džamija, koja je danas svečano otvorena u Banjaluci, šalje poruku zajedničkog života.
Rekao je da svi koji žive u tom gradu poštuju pravo svih drugih da izražavaju veru, kao i činjenicu da "svi zajedno u miru moramo da gradimo zajedničko društvo".
"Možda bi bilo najbolje da političari i nisu govorili. Najvažnije da su se obratili predstavnici verskih zajednica, a posebno Islamske zajednice. Kada se političari umešaju u ovakve stvari, onda to nije dobro, ali sam bio na otvaranju džamije i želim da odam priznanje banjalučkom muftiji Osmanu Kozliću, koji je uložio napor da dođe do ovog dana", naglasio je Dodik.
Zahvalan je Kozliću što je osigurao da ovaj dan protekne dostojanstveno.
"Banja Luka je danas obnovila Ferhadiju, ranije hram Hrista spasitelja, a obnovljena je i katolička crkva na Petićevcu", rekao je novinarima Dodik i naveo da to govori da Banja Luka i RS podržavaju obnovu porušenih verskih objekata u ratu i normalizaciju ukupnog života.
On je čestitao vernicima islamske zajednice jer su dobili obnovljenu Ferhadiju, čemu je pomogla i RS.
ČESTITKE PRINCA ČARLSA
Princ od Velsa čestitao je danas na otvaranju džamije Ferhadija, ocenivši da je ponovna izgradnja snažan pokazatelj kako zajednice razdvojene varvarstvom i patnjom mogu jedna drugu podržati na dugom putu prema pomirenju.
"To je neverovatan uspeh i ogromna počast umeću, predanosti i beskrajnom strpljenju svih onih koji su doprineli procesu neumorne restauracije", navodi se u poruci princa Čarlsa, prenosi Fena.
Prema njegovim rečima, vekovima je ta istorijska građevina bila jedan od najvažnijih primera islamske arhitekture u Evropi.
Njena obeležja klasičnog otomanskog stila, zasnovana na bezvremenskim, univerzalnim proporcijama prostora i geometrije, služila su kao stalan podsetnik trajnog kulturološkog dijaloga između islama i hrišćanstva.
Brutalno uništenje džamije Ferhadija 1993. godine bio je tragičan primer šta se može desiti kada se zajednice namerno ohrabruju da zaborave svoje zajedničko naslijeđe i da se, umesto toga, fokusiraju na razlike među sobom.
Ipak, ponovna izgradnja je izuzetan i snažan pokazatelj kako zajednice, koje su neviđenim varvarstvom i patnjom bile razdvojene jedna od druge, mogu jedna drugu podržati na dugom putu prema pomirenju.
"Pozdravljam sve koji su imali hrabrosti da podrže ovaj plemeniti poduhvat i neka svevišnji Bog blagoslovi ovo mesto i sve njegove ljude", navedeno je u poruci princa od Velsa, a saopšteno iz Britanske ambasade u BiH.