Naši susedi našli način da zaustave iseljavanje u EU, fale im radnici, a ovako su rešili da se BORE!
Milioni mladih ljudi, sa pasošem u rukama, otišli su da rade u razvijene države EU, a istočni blok ostao je bez lekara, građevinskih radnika, inženjera.
PROČITAJ JOŠ:
Zbog masovnog iseljavanja broj nezaposlenih u njima pao je na samo tri do četiri odsto, prenosi B92 pozivajući se na Poslovni dnevnik.
Rumunija, Bugarska, Mađarska, Poljska, Češka - problem rešavaju tako što zaposlenima dižu plate.
Pogoduje im i to što skoro sve zemlje srednje i jugoistočne Evrope imaju visoke stope ekonomskog rasta, od četiri do pet odsto godišnje.
U Mađarskoj, Poljskoj, Češkoj, Rumuniji i Bugarskoj plate napreduju po stopama od osam do 15 odsto godišnje, prema podacima njihovih nacionalnih statistickih službi i prema izveštajima agencija.
Prosečna neto plata u Rumuniji početkom ove godine popela se na oko 620 evra, što je oko 50 odsto više nego pre dve godine.
Samo prošle godine plate medicinskog osoblja, nastavnika i profesora skočile su oko 30 odsto, prema Romania Insideru.
PREPORUČUJEMO:
S obzirom da se osetio i manjak građevinskih radnika, njihove su plate početkom ove godine skočile za 40 odsto, zahvaljujući osetnom povećanju minimalne plate.
Plate zaposlenih u rumunskom javnom zdravstvu povećale su se za dodatnih 70 odsto.
Medicinska sestra zarađuje najmanje 556 evra, a ona s višom stručnom spremom najmanje 645 evra, ne računajuci obilne bonuse.
Lekari opšte prakse primaju najmanje 1.960 evra.
Zbog prekovremenih sati i rada u hitnoj službi doktori mogu mesečno da zarade i dvostruko više, tvrdi Romania Insider.
Najbolje plaćeni doktori primaju više od 4.000 evra mesečno.
Sličan razvoj događaja zahvatio je ostale srednjoevropske zemlje. Bruto plate u Mađarskoj prethodne dve godine rasle su po 12 odsto. Početkom ove godine nastavljaju da napreduju tempom od 10 odsto, prema državnoj statistici.
Takođe, svaka žena mlađa od 40 godina, s najmanje tri godine radnog staža, dobila je pravo na državni kredit od 32.000 evra za podizanje dece, koji neće vraćati ako njena porodica bude imala prinove.
U Češkoj bruto plate već dve godine rastu po stopi od oko osam odsto, a u Poljskoj od sedam odsto.
Vlada u Varšavi podstakla je skok bruto plata Poljaka za 20 odsto prethodne dve godine.
Prosečna neto plata u Poljskoj sada iznosi oko 870 evra.
Porodice u Poljskoj već više od tri godine dobijaju od vlade oko 115 evra mesečno po svakom detetu nakon prvorođenog, sve do njegovog punoletstva, što utiče na bolji životni standard i natalitet.