Milorad Dodik
Tanjug
Milorad Dodik

Tanjug

Milorad Dodik, Foto: Tanjug

Ovakve oštre reakcije zvaničnika u Banjaluci usledile su u petak nakon odluke Ustavnog suda BiH da odredba Zakona o Danu RS, kojom se 9. januar utvrđuje kao Dan Republike, nije u skladu sa Ustavom. Sud, doduše, dodaje da se ovim ne dovodi u pitanje postojanje samog praznika Dan Srpske, već samo konkretni datum, 9. januar.

PROČITAJ JOŠ:

Rukovodstvo Srpske upozorilo je da će odluka Ustavnog suda BiH dodatno narušiti ionako krhko poverenje građana RS u ovu instituciju kojoj, kako poručuju, "očigledno dnevni red u najvećoj meri diktira političko Sarajevo".

Iz Banjaluke upozoravaju da je u toku serija udara na Srpsku - od osporavanja Dana Republike, raznih finansijskih blokada, tendencioznog presuđivanja za ratne zločine, pa do sprečavanja konstituisanja vlasti na nivou BiH, a sve s ciljem da većinska volja građana Srpske ne bude ispoštovana, kako bi institucijama BiH upravljali bošnjački političari, u saradnji sa stranim faktorima.

Sarajevo

EPA/JASMIN BRUTUS

Sarajevo, Foto: EPA/JASMIN BRUTUS

Pre pokušaja osporavanja Dana RS išlo se i na ukidanje himne Srpske, pa grba i zastave, ali nijedan od tih pokušaja nije prošao. Poslednja u nizu akcija podrivanja RS došla je od strane SDA Bakira Izetbegovića, koja je početkom godine najavila da će pred Ustavnim sudom pokrenuti inicijativu i za osporavanje imena Srpske.

Povodom odluke Ustavnog suda u petak, predsednik ovog suda Zlatko Knežević rekao je da će parlament i Vlada RS očigledno morati da izmene ili dopune Zakon o Danu RS.

PREPORUČUJEMO:

Odmah je reagovao i predsednik Skupštine RS Nedeljko Čubrilović, koji je najavio da će parlament uskoro naći adekvatan odgovor na odluku Ustavnog suda BiH:

- Ta odluka obesmišljava rad ove pravosudne institucije, koja uzima sebi za pravo da ocenjuje istorijske činjenice, kao što je 9. januar.

Da Ustavni sud nema osnova da prekraja istoriju, jer za to nije nadležan, smatra i pravni ekspert Vitomir Popović:

- Dan Srpske nastao je pre formiranja Ustavnog suda BiH. Sigurno je da odluku ovog suda ne treba sprovesti u Srpskoj.

Reagovali su i predstavnici srpskih stranaka u RS, koji su odluku Ustavnog suda ocenili kao "sramnu i političku", koja narušava temelje Dejtonskog sporazuma.

Tri godine podrivanja

Ustavni sud BiH u petak je razmatrao zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o Danu RS, koji je podnelo devetoro delegata Veća naroda RS, Bošnjaka i Hrvata, u januaru 2018. Isti sud je 26. novembar 2015, po apelaciji Bakira Izetbegovića, proglasio neustavnim Dan RS, a tada im je smetalo što je 9. januar i slava Srpske, Sveti Stefan. Nakon toga usledio je referendum, 25. septembra 2016, na kojem je 99 odsto građana Srpske glasalo da 9. januar ostane praznik. U oktobru iste godine usvojen je novi zakon o Danu RS, koji sada Ustavni sud BiH osporava.

Dodik: Motivi su politički

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je besmisleno ponovo komentarisati politički motivisane odluke Ustavnog suda BiH koje se odnose na obeležavanje Dana Republike Srpske.

- Srpska će nastaviti da obeležava Dan Republike 9. januara - poručio je Dodik.