Milo Đukanović
Shutterstock
Milo Đukanović

Shutterstock

Milo Đukanović, Foto: Shutterstock

Državni organi Crne Gore, uprkos stavu najvećeg broja građana i sve masovnijih protestnih litija, krenuli su u sprovođenje Zakona o slobodi veroispovesti. Ne čekajući početak najavljenog ekspertskog dijaloga pravnih timova Mitropolije crnogorsko-primorske i Vlade Crne Gore na temu spornih delova zakona, koji diskriminišu Srpsku pravoslavnu crkvu, Upravi za imovinu počela je da stiže dokumentacija o statusu verskih objekata u Danilovgradu, Nikšiću i Gusinju. Ovi akti tiču se manastira Ostrog i Ždrebaonik, kao i drugih hramova i dobara.

Najveći problem državnih činovnika, kako su sami preneli javnosti, jeste nepoznanica kako je crkvena imovina uopšte mogla da bude upisana kao svojina SPC. Na argumente koje mesecima ponavljaju pravnici Mitropolije crnogorsko-primorske, država žmuri i ignoriše sve što se ne uklapa u zvaničnu matricu.

- Velika nam je nepoznanica kako i na osnovu čega je upis izvršen i šta je to motivisalo pojedine katastre da mogu upisivati imovinu na SPC - kazao je za "Pobjedu" direktor Uprave za imovinu Blažo Šaranović, najavljujući postupke za reviziju ovih uknjižbi.

Manasttir Ostrog

Shutterstock

Manasttir Ostrog, Foto: Shutterstock

Advokat Mitropolije Dalibor Kavarić za "Novosti" kaže da je Vladina priča o dijalogu prevara kako bi u tišini sporovodili zakon i pripremali dokumentaciju i dostavljali je nadležnim organima.

- Vlada, kako je i najavila, počela je da prevrće mošti naših svetaca u nameri da shodno bezakonom zakonu izvrši otimanje i pljačku crkvene imovine, ne bi li kratkoročno ostvarila dobit. To je u suštini cilj i smisao, ili kako premijer kaže - duh ovoga zakona. On je, dakle, duboko antihrišćanski, anticrkveni, antibožiji i anticrnogorski.

Kavarić podseća da sve ove postupke vode državni organi - katastri - ne samo crkvenih nepokretnosti, već i državnih. U postavljanju pitanja nezakonitog upisa otvara se navodni problem upisa na Crkvu, ali ne i na državu ili druga fizička i pravna lica. To je, prema njegovom mišljenju, jasan signal koja će dobra biti na spisku za podržavljenje.

Pravni zastupnik države ispred Uprave za imovinu u ovom procesu Luka Globarević kaže da Zakon o državnoj imovini precizno definiše da su dobra u opštoj upotrebi i kulturno-istorijski spomenici koji ne mogu biti predmet privatne svojine. On je uveren da će država lako dokazati vlasništvo nad nepokretnostima koje su "nezakonito prepisane na SPC".

I dok potajno sprovodi sporni zakon, režim neprekidno vodi hajku na SPC i učesnike litija. Narodni poslanik Miodrag Vuković, jedan od izopštenih iz pravoslavlja zbog izglasavanja spornog zakona u litijama u kojima učestvuju čak i deca vidi "recikliranu matricu iz devedesetih".

- Danas treba biti nedvosmislen u otporu nadolazećem zlu i kao pojedinac i kao zajednica. Jer, sve priče oko navodne ugroženosti Srba su reciklaža starog propagandnog materijala iz istih centara, kao što su i fotografije o navodno najmasovnijem mitingu na litiji u subotu u Podgorici. Dakle, moramo im poručiti: Neće proći - izjavio je Vuković.

Litija u Baru

Printscreen/ Twitter

Litija u Baru, Foto: Printscreen/ Twitter

IGNORIŠU I SAD

Zvanična Podgorica zasad ignoriše i poruku državnog sekretara SAD Majka Pompea koji je zatražio da Vlada povede otvoreni dijalog sa SPC u Crnoj Gori. Politički analitičar Dragiša Janjušević ovaj signal tumači kao poruku da Vlada Crne Gore sa Crkvom mora da vodi istinski dijalog, a ne njegovu simulaciju.

- Nadam se da će vlast to uvideti, jer je njima Vašington jedini autoritet. Više vrednuju stav SAD nego kad četvrtina Crne Gore izađe na ulice - kaže Janjušević.