Premijer Slovenije podneo ostavku! (VIDEO)
Premijer Slovenije Miro Cerar podneo je ostavku.
Nakon večerašnje vanredne sednice vlade, Miro Cerar, premijer Slovenije, podneo je ostavku, javlja Delo.
Kako navodi "24ur", Cerar će nastaviti da obavlja tu funkciju do izbora u maju.
On je ostavku podneo nakon što je Vrhovni sud poništio referendum o izgradnji železničkog koridora od Kopra do Divače.
"Danas je kap prelila čašu, projekat pruge doživeo je novi udarac. Ne želim da učestvujem u takvim stvarima", rekao je Cerar.
Spoštovane državljanke in državljani! Oblast vračam v vaše roke. DZ bom podal odstopno izjavo. To odločitev sem sprejel, ker je treba vedeti, kaj je prav in kaj je narobe. Gre za odgovornost, ki jo sprejemam in za odločitev, ki bi jo sprejel vsak zaupanja vreden politik. MC
"Časni građani i građanke vraćam moć u vaše ruke i podnosim ostavku. Podneću ostavku Narodnoj skupštini.Na ovaj korak sam se odlučio jer je neophodno znati šta je ispravno, a šta ne. Prihvatam odgovornost i radim ono što bi učinio svaki pouzdan političar", rekao je Cerar.
Ministar spoljnih poslova Slovenije Karl Erjavec nije hteo ništa da komentariše.
Poništen referendum
Slovenski vrhovni sud poništio je danas referendum na kojemu su slovenski birači u septembru prošle godine tesnom većinom potvrdili zakon o izgradnji nove pruge od Kopra do Divače, što je bio veliki udarac za vladu premijera Mira Cerara koji je želeo da se taj projekt realizuje.
Sud je naveo da je odluka Cerarove vlade da referendumsku kampanju u kojoj su se iznosile samo pozitivne posledice zakona o izgradnji te pruge finansira sa 130.000 evra proračunskih sredstava bila nedopustiva jer je tako u nepovoljni položaj dovela protivnike zakona da u kampanji iznesu svoje argumente.
Zato je rezultat referenduma poništen, pa će građani morati ponovo na birališta.
Inicijatori referenduma koji su prošle jeseni pozivali birače da glasuju protiv modela gradnje za koji se odlučila vlada, te protiv predložene trase, izjavili su da su zadovoljni odlukom vrhovnog suda i da će se zalagati da se ponovljeni referendum održi s parlamentarnim ili lokalnim izborima koji se održavaju ove godine, kako bi se smanjili troškovi.
Četvrtina na biralištima
Na referendumu koji je održan krajem septembra prošle godine za gradnju 27 kilometara nove pruge između Kopra i Divače izjasnilo se 53 odsto birača, a 47 odsto ih je bilo protiv, ali na birališta je izašla samo četvrtina upisanih u biračke spiskove.
Cerar je tada rekao da je zadovoljan što nije uspela referendumska inicijativa za poništavanje zakona o izgradnji pruge, koju je navodno podržala i opozicija, jer je reč o najvećem infrastrukturnom projektu u Sloveniji zadnjih nekoliko godina, te da će njegova realizacija održati luku Koper kao strateški najvažniju luku u severnom Jadranu i omogućiti njen dalji razvoj. Vrednost projekta procenjuje se na skoro milijardu evra.
Slovenija je od tada već dobila inicijalna sredstva za pripremne radove iz fondova EU, a spremnost da učestvuje u projektu sa oko 200 miliona evra u zamenu za lučke i željezničke koncesije navodno je izrazila i mađarska vlada.