Piranski zaliv
EPA/Antonio Bat
Piranski zaliv

EPA/Antonio Bat

Piranski zaliv, Foto: EPA/Antonio Bat

Cerar je to kazao nakon zatvorene sednice parlamentarnog odbora za spoljne polove na kojoj je s više ministara poslanicima objašnjavao šta njegova vlada čini na sprovođenju odluke arbitara koju Hrvatska ne priznaje, prenosi Hina.

Što se tiče mogućeg posredovanja Evropske komisije u arbitražnom sporu, Cerar je kazao da očekuje kako bi predsednik Komisije Žan-Klod Junker ili prvi potpredsednik Frans Timermans mogli hrvatskoj strani da ponude "neke konkretne mogućnosti koje bi vodile u sprovođenje", te da veruje kako će o tim mogućnostima biti informisan sledećih dana, kad ta inicijativa bude "do neke mere dovršena" na nivou Komisije.

Cerar je u tom svetlu doživeo i jučerašnju najavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da će sredinom idućeg meseca Junkeru i kolegijumu Komisije pojasniti hrvatsku poziciju u vezi arbitraže, i očekuje da će Komisija delovati na hrvatsku stranu u smislu prihvatanja arbitražnog rešenja, navodi Hina.

Slovenački premijer je kazao da je zadovoljan najavom Plenkovićevog najavljenog odlaska u Brisel i susreta Junkera s hrvatskim premijerom.

"Taj sastanak vidim kao vrlo važan čin jer je i dalje od vrlo velike važnosti da Komisija pokuša nagovoriti Plenkovića i Hrvatsku na stav Komisije koji je identičan slovenačkoj poziciji, a to je da arbitražnu presudu treba sprovesti", kazao je slovenački premijer novinarima nakon sastanka.

Cerar je kazao da je u slučaju da Hrvatska ne pristane na sprovođenje presude arbitara spreman protiv nje preduzeti pravne korake, najpre dostaviti Komisiji materijal o hrvatskom kršenju arbitražne presude i incidentima u Piranskom zalivu, odnosno Savudrijskoj vali, a onda ako Komisija ne reaguje nakon tri meseca protiv Hrvatske podići i tužbu pred sudom EU u Luksemburgu.