U Bosni ima povređenih, Zagreb pokošen, spremite se za UDAR!
Kiša koja neprekidno pada od nedelje napravila je velike probleme stanovništvu severa i severozapada Republike Srpske.
Kiša koja neprekidno pada od nedelje napravila je velike probleme stanovništvu severa i severozapada Republike Srpske.
U šest naselja uz vodotok Vrbanje i nizvodno od ušća ove reke u Vrbas: u Vrbanji, Adi, Česmi, Lazarevu 1, Zalužanima i Priječanima proglašeno je vanredno stanje.
Nabujala Vrbanja odnela je privremeni pešački most u Čelincu, gradiću blizu Banjaluke, a nešto posle 22 časa u tom mestu su se oglasile i sirene za uzbunu.
Vodostaj Vrbasa je 570 cmentimetara i za 50 centimetaram se spustio, dok se nivo Vrbanje spustio za metar i 20, kaže Ćućun. Iz HE Bočac dotok je oko 400 kubika, kontrolisano se ispušta 200 kubika i tako će biti i u narednih pet sati, tvrdi Ćućun.
Pročitajte još:
U Banjaluci danas neće raditi ni škole ni vrtići.
U Trnu su se zbog poplave, dvadesetak minuta poslije ponoći oglasile sirene za uzbunu. Policija obavještava stanovništvo na moguću opasnost od poplava.
U Trn je poslata i mehanizacija za odbranu od poplava, a građani su svi na nogama i na pojedinim mjestima rade i na nasipima.
Zbog odrona i klizišta obustavljen saobraćaj na nekoliko putnih pravaca u BiH https://t.co/KAcw9bMVbC #BiH #poplave #odron #klizišta pic.twitter.com/UmfIBHSUAb
Vodostaj Vrbasa u Delibašinom selu raste nekoliko desetina centimetara po satu i nalazi se dva metra ispod maksimuma od 816 cm iz 2014. godine.
Civilna zaštita pokušavala je da vrećama sa pijeskom smiri povećanje vodene stihije. Ronioci i spasioci su na terenu. Na Šeginom putu, nedaleko od ovog mjesta nekoliko domaćinstava je zaplavljeno.Nakon 24 sata konstantnog rasta, vodostaj Vrbanje opada i trenutno iznosi 510 cmentimetara, podaci su Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske. Prema posljednjem mjerenju koje je izvršeno u tri časa ujutru, nivo Vrbasa se povećava i trenutno iznosi 341 centimetarm, dok Bočac bilježi rast na 422 centimetra.
Gradske službe u Zagrebu imale su danas više od 700 intervencija, a pet osoba je povređeno zbog jakog vetra koji duva od nedelje. Vetar je na području Zagreba cele noći i tokom dobrog dela dana rušio je stabla, reklame, suncobrane, čupao krovove i delove fasada.
Zagrebačke ulice bile su pune odlomljenih grana, a bilo je problema i u gradskom prevozu.
zagreb dying pic.twitter.com/AnbPYAyTS4
Ponegde je bilo i razbijenih semafora, a hitne službe i vatrogasci intervenišu ceo dan. Policija je upozorila građane da ne izlaze ako ne moraju.
Državni hidrometeorološki zavod izdao je upozorenja za skoro celu zemlju zbog mogućnosti jakog vetra i ekstremnih količina padavina.
Prema prognozi RHMZ-a za Srbiju, samo za prva dva dana očekuje se da ukupna količina padavina u većini mesta bude od 20 do 40, a u zapadnoj Srbiji, Sremu i Bačkoj oko 60 litara po kvadratnom metru.
Slavomir Stevanović, pomoćnik direktora Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), kaže da je štab za vanredne situacije već u pripravnosti. On ističe i da najave ukazuju da bi situacija na Savi mogla da bude ozbiljnija i da se vrh talasa u Srbiji očekuje u četvrtak ili petak. Dodaje da Šabac ima deonicu koja je osetljiva na velike vode.