Viktorija Marinova
Youtube/Printscreen
Viktorija Marinova, Foto: Youtube/Printscreen

Popularna bugarska novinarka koja je izveštavala o istrazi navodne korupcije u vezi sa sredstvima Evropske unije silovana je i pretučena do smrti, saopštile su vlasti.

Polugolo telo 30-godišnje Viktorije Marinove pronađeno je u subotu u parku u dunavskom gradu Ruse. Tukli su je takvom silinom da je bila neprepoznatljiva, saopštila je Federacija evropskih novinara.

Marinova je četvrta novinarka koja je ubijena u Evropi od početka 2017. Njena smrt dolazi posle ubistva novinara "Washington Posta" u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Bugarski zvaničnici rekli su da nema dokaza koji bi sugerisali da je Viktorijino ubistvo povezano sa njenim radom.

- Radi se o silovanju i ubistvu - rekao je ministar unutrašnjih poslova Mladen Marinov, prenosi "The Guardian".

Ljudi koji su radili sa Marinovom rekli su drugačije.

- Viktorijina smrt, brutalni način na koji je ubijena, je pogubljenje. Zamišljeno je da posluži kao primer, nešto poput upozorenja - rekao je za AFP Asen Jordanov, vlasnik veb stranice Bivol.bg.

Marinova je nedavno pokrenula sopstveni informativni program pod nazivom "Detektor". U prvoj epizodi intervjuisala je dva istražiteljska novinara koji su nedavno uhapšeni dok su istraživali slučaj korupcije zbog zloupotrebe sredstava EU.

Dvojica novinara - Atila Biro iz rumunskog "Projekta uspona" i Dimitar Stojanov, novinar "Bivol.bg-a", otkrili su "veliku i široko rasprostranjenu korupciju" u projektima finansiranim od strane EU u Bugarskoj, vrednim stotinama miliona bugarskih leva, saopštio je Evropski savet.

Rikardo Gutierez, šef Evropske federacije novinara, pozvao je na pojačanu zaštitu novinara širom Evrope.

- Ovo je četvrto brutalno ubistvo novinara u državi članici Evropske unije od 2017. godine - rekao je Gutierez u izjavi.

- Ubice i njihovi sponzori očito imaju za cilj da zastraše celu profesiju.

Kim Val, švedska novinarka, obezglavljena je u avgustu 2017. godine, dok je obavljala intervju o podmornici u vlasništvu pronalazača Petera Madsena, koji je kasnije osuđen za zločin. Dva meseca kasnije, malteška antikorupciona novinarka Dafne Karuana Galizia ubijena je auto-bombom.

U februaru 2018., slovački novinar Jan Kucijak i njegova verenica ustreljeni su u svojoj kući. Kucijak je u to vreme istraživao navodnu političku korupciju.

Predstavnik za slobodu medija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju pozvao je na "potpunu i detaljnu" istragu ubistva Marinove.

- Šokirana užasnim ubistvom istraživačke novinarke Viktorije Marinove u Bugarskoj - napisao je Harlem Desir na Tvitteru.