Lepotica čuva ubice i lopove!

Danica Ćuruvija | vesti 2015-10-25 11:20:59 2015-10-25 11:20:59

Nikad ne biste poverovali da lepa i nasmešena Beograđanka Ljiljana Gavrić (24) vodi računa o okrivljenima za razna krivična dela, pa i najteža - ubistva. Sve dok je ne vidite u uniformi stražarke Okružnog zatvora u Beogradu, u kojem radi kao komandir službe za obezbeđenje ženskog bloka.

Oliver Bunić

Za ovaj poziv se, kako kaže, odlučila iz čiste ljubavi, a kuriozitet je da je pre Okružnog zatvora u Beogradu, čuvenog CZ-a, u kojem je godinu i po, bila profesionalni vojnik i uspešna karatistkinja. Ljubav prema karateu, kojim se bavi 20 godina, pomaže joj u ovom teškom poslu, a koliko je dobra u toj disciplini, govori i to da je 2006. godine bila prvak Srbije i Crne Gore u kategoriji seniorki.


- Volim uniformu i odmalena sam htela da se bavim nekim takvim poslom. To me baš zanimalo. Dve godine radila sam kao vojnik po ugovoru u Vojsci Srbije, a posle toga sam odlučila da se prijavim na konkurs u Okružnom zatvoru u Beogradu jer mi je bilo interesantno da vidim kako je raditi u zatvoru. Svideo mi se taj posao - rekla nam je Ljiljana, koja se sa koleginicama trenutno brine o tridesetak pritvorenica.

Za posao stražarke prošla je obuku od mesec dana u Beogradu, a potom u Nišu, u centru za obuku i usavršavanje pri Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.

Čuva i atentatorku na Milana Beka

U ženskom bloku trenutno je i Maja Adrovac (31), lepa plavuša koja se tereti da je pokušala da ubije biznismena Milana Beka. Kako smo saznali, ponaša se pristojno. - Nije u samici, to je kod nas disciplinska mera, a ona ne pravi nikakve probleme, pa za tim nema potrebe - kaže naš izvor.

 
Ljiljana kaže da joj je ovaj posao mnogo lakši od onog u vojsci.


- U vojsci je teže, imali smo više obaveza i odlazaka na teren. Tamo sam prošla posebnu obuku i odslužila sam vojni rok od tri meseca za profesionalnog vojnika - dodaje ona.


U vojci je nosila automatsku pušku, dok oružje u Okružnom zatvoru nosi samo kada sprovodi pritvorenike na suđenje ili na neke druge lokacije. Obično im je tada u pratnji i kolega, ali ističe da je nije strah da barata oružjem. Uniformu nosi četiri godine, a od marta 2013. je u ženskom bloku. Kaže da do sada nije imala neprilike sa pritvorenicama i da često sluša njihove životne priče.

-Naravno, one uvek žele da pričaju s nama, da nam ispričaju sve životne probleme. Prvih dana su u krizi, ali to posle prođe. U slučajevima da neko ima veći problem, premešta se u specijalnu zatvorsku bolnicu, koja se nalazi u istoj zgradi - navodi Ljiljana.


Žene u pritvoru čitaju knjige, ali i vežbaju. Kao i njene kolege, Ljiljana radi u tri smene.


- Ujutru, kada dođem, uglavnom sam u bloku sa ženama. Zatim kreće njihovo sprovođenje, prijem novih lica ili rad na prijavnici. Žene su različite dobi, uglavnom srednje. Uglavnom su jedna ili po njih tri u sobi. Ustajanje je u sedam, onda idu na doručak, a posle imaju posete advokata ili suđenja. Među njima ima optuženih za razna krivična dela. Ima i narkomanki, alkoholičarki, ali mi smo tu da ih ispoštujemo - ističe lepa reprezentativka u karaetu, koja u jednom klubu na Vračaru drži treninge sa decom.


Trenutno radi na prijemu paketa, a navodi da porodice često pokušavaju da onima unutra dostave nedozvoljene predmete. Najčešće su to mobilni telefoni, kartice za mobilne, ali i droga. Tokom pritvorskih dana, kaže Ljiljana, među ženama se često sklope i prijateljstva.

- Šale se, smeju. Po izlasku nas prepoznaju na ulici i uvek nas pozdrave - kaže nam na kraju Ljiljana, koja nam je pokazala kako izgledaju prostorije ženskog bloka.


Za kraj kaže da i drugim devojkama preporučuje ovaj posao i zdrav život.


- Preporučila bih im da rade ono što žele, da se se dokažu u sportu i kreću u zdravom društvu - poručila nam je kod čuvene „plave kapije“ ova karate lepotica u uniformi zatvorske stražarke, koja se hitro kreće kroz zatvorske hodnike i ćelije.

Prolaze psihofizičke testove

Upravnik Okružnog zatvora u Beogradu Zvonko Grulović kaže da u toj ustanovi ima ukupno 360 zaposlenih, a da je 260 iz službe obezbeđenja.

 

Grulović navodi da ima oko 50 zaposlenih žena, starih od 20 do 54 godine, kada stiču uslove za penziju. - Svi prolaze obuku od šest meseci u centru za obuku i usavršavanje kadrova pri Upravi za izvršenje krivičnih sankicija. Pre prijema obavezno prolaze psihofizičko testiranje. Mnoge su htele u policiju, pa su došle kod nas. Rade na odeljenju za pakete, prijavnici, u bloku. Trenutno nemamo problem sa prenaseljenošću - rekao nam je Grulović. On dodaje da su renovirani delovi koji se u žargonu zovu „Hilton“ i „Hajat“, kao i da svake godine renoviraju po jedan ili dva bloka. Takođe, u okviru OZ u Beogradu je i posebna pritvorska jedinica u Ustaničkoj.

 

Expand player
Pogledajte više