Policija upala u Gračanicu, uhapsila 20 ljudi

alo.rs | vesti 2015-08-31 10:59:54 2015-08-31 10:59:54

Policija upala u manastir koji narod brani od rušanja zbog brane koja se gradi i pohapsila prisutne. U policiji potrđeno privođenje građana.

Vaseljenska TV

Oko 20 ljudi uhapšeno je kada je policija upala u manastir poznat kao "valjevska Gračanica" i uhapsila prisutne građane koji su svetinju branili od potapanja zbog punjenja akumulacionog jezera Rovni.

Istovremeno, bagerima su srušeni stari konak i zvonik.

Policija je danas u Prekršajni sud u Valjevu privela 20 građana, koji nisu poštovali zabranu prilaska crkvi Gračanici kod Valjeva, potvrđeno je agenciji Beta u tom sudu.

Kako saznaje alo.rs  u portu je u jutarnjim satima stiglo pet policijskih džipova. Prema prvim saznanjima narod koji je tu već danima stražario potrpan je u džipove i odveden. Među nekolicinom vernika najviše je bilo žena i dece.

Policija je razvalila vrata manastira i počela sa iznošenjem preostalih ikona, javili su lokalni mediji.

Narod koji je bio u manastiru, a među njima i dve devojčice od tri i pet godina, ostavljen je na oko kilometar od manastira. Njih čuva nekoliko policajaca i u blizini je marica kojom će najverovatnije biti odvedeni kod sudije za prekršaj.

Prema rečima jednog od prisutnih kamioni su odneli daske od pomoćnih prostorija manastirskih u kojima je narod spavao proteklih meseci, prenose lokalni mediji.

Preostali neobeleženi grobovi oko manastira sravnjeni su, a iz manastira iznesen veći deo ikona i ostalih crkvenih stvari.

Cela ova akcija sprovedena je kako bi bila nastavljena gradnja veštačkog, akumulacionog jezera Rovni, svojevrsnog valjevskog "skadra na Bojani", projekta koji se realizuje još od 1988. godine.

Izgradnja ove brane, koja je trebalo da reši problem pijaće vode u valjevskom kraju, u više navrata je započinjana, pa zaustavljana zbog ratova i krize. Veliki novac međunarodne zajednice i EU uložen je u projekat, a da, kako tvrde borci za zaštitu prirodne sredine, niko ne zna gde su pare utrošene.

U međuvremenu, Valjevo je rešilo problem sa pijaćom vodom, pa je izgradnja brane obesmišljena, tvrde ekolozi. I pored toga, neko insistira da se gradnja nastavi i to po novim nacrtima, prema kojima bi nivo akumulirane vode bio znatno viši u odnosu na početni projekat. Ekolozi upozoravaju na katastrofalne posledice koje bi nastale po Valjevo i okolna mesta ako bi došlo do izlivanja brane, ali i da bi izgradnjom prema starom projektu okolina bila zaštićena od izlivanja, a manastir zvani Valjevska Gračanica sačuvan. Oni, takođe, tvrde da će izgradnjom ovog jezera biti ugrožena brojna izvorišta ovog kraja, na šta su ukazivali brojni naučnici i stručnjaci u radovima godinama unazad.

Posebna opasnost, tvrde oni, preti od mogućeg izlivanja vod eiz jezera, naročito ako se uzme u obzir da se radi o izrazito trusnom terenu.

MANASTIR

Manastir Sv. Arhangela Mihaila u selu Gračanica podno Povlena, nalazi se na ušću reke Sušice u Jablanicu. Kao manastir, Gračanica se pomonje u turskim popisima iz 1560. godine ali pojedini grobovi ii delovi konaka u neposrednoj blizini svedoče da crkva potiče iz 15. veka. Na mestu starog manastira podignuta je skromna crkva verovatno pre 1926. godine. U oltarskom delu crkve sačvani su tragovi starijeg živopisa u dva sloja, što pokazuje da je crkva podignuta delom na temeljima starije srednjevekovne građevine.

 

U saopštenju valjevskog suda objašnjeno je da je policija obezbeđivala Gračanicu kako bi omogućila početak punjenja jezera buduće hidroakumulacije Rovni na reci Jablanici, a među privedenima, pored Valjevac, ima i Novosađana i Šapčana.

U Prekršajnom sudu u toku su postupci protiv privedenih, potvrđeno je Beti, a jedna osoba, koja je ranije bila privedena "zbog drskog ponašanja i još dva prekršaja", takođe po hitnom postupku, kažnjena je sa 15.000 dinara novčane kazne.

Punjenju brane, što prema prvobitnom projektu podrazumeva i potapanje Gračanice, zadužbine Nemanjića iz 15. veka, protivi se grupa vernika, koju mesecima predvodi Dragan Davidović, raščinjeni monah SPC Antonije zbog podrške takođe raščinjenom episkopu Artemiju (Radosvaljeviću).

Oni su, uz stalna dežurstva za odbranu Gračanice, u Valjevu u nekoliko navrata organizovali proteste kako bi sprečili i "zagađivanje izvora pitke vode" iz kojih se snabdeva Valjevski vodovod.

Saglasnost za potapanje Gračanice dali su svojevremeno sada pokojni vladika šabačko-valjevski Jovan (Velimirović) i njegov naslednik na tom mestu Lavrentije (Trifunović), pa je u obližnjem selu Tubravić podignut novi hram.

Sadašnji vladika valjevski Milutin (Knežević) molio je vlasti da se brana Rovni ne puni do projektovane kvote 363 metra, već do 333 metra, kako bi se izbeglo potapanje bogomolje, koju je on proglasio manastirom.

Prema saznanjima Bete, takav dogovor vlasti sa SPC načelno je postignut, a konačnu reč o svemu treba da da "državna komisija", koja će u naredne dve godine pratiti proces punjenja i pražnjenja akumulacije Rovni i doneti odluku do koje će kvote akumulacija biti punjena.

Brana na Jablanici gradi se godinama, u nju je do sada uloženo gotovo 80 miliona evra, kako bi se obezbedilo vodosnabdevanje Valjeva i opština nizvodno do Lazarevca, kao i da bi se sprečio moguć razorni plavni talas u slivu reke Kolubare, što se delimično dogodilo prilikom poplava u maju 2014. godine.

Ta brana je po prvobitnom projektu trebalo da obezbedi i tehničku vodu za TE-TO Kolubara B u Kaleniću, kod Uba, koja se takođe gradi godinama, ali je neizvesno da li će i kada radovi na njenom završetku biti nastavljeni.

Expand player
Pogledajte više