prorok
Foto: Printscreen/Foto: Shutterstock


Naučnici upozoravaju da se 2025. godine mogu očekivati intenziviranje prirodnih nepogoda kao što su uragani, poplave i erupcije podvodnih vulkana. Heliofizičar Skot Vilijam Mekintoš ističe da bi ova godina mogla da donese značajan porast geomagnetske aktivnosti, što bi moglo uticati na funkcionisanje elektronskih sistema i infrastrukture, kao i na navigacione tehnologije.

Ekstremni porast globalnih temperatura

Klimatolozi Leonard Ohenhen i Manučer Širazi upozoravaju na mogući ekstremni porast globalnih temperatura, što bi moglo dovesti do značajnog ubrzanja topljenja glečera i izazvati poplave sa ozbiljnim posledicama po priobalne gradove. Delovi SAD, Kine, Nepala, Butana i područje Himalaja posebno su ugroženi, a mogući masovni migracijski talasi iz pogođenih područja mogli bi dovesti do pritiska na infrastrukturu i političku stabilnost.

Ugrožavanje biodiverziteta i potencijalni kolaps AMOC-a

Ekološke posledice ovih promena mogle bi uključiti ugrožavanje biodiverziteta, dok bi potencijalni kolaps Atlantske meridionalne opresivne cirkulacije (AMOC) mogao izazvati nepovratne promene u klimi. Severna Evropa, uključujući Dansku, Švedsku, Norvešku, Island i Finsku, mogla bi biti prva na udaru, dok bi Južna Evropa mogla doživeti dugoročne suše.

Uticanje prirodnih nepogoda na međunarodne odnose

Naučnici upozoravaju da bi prirodne nepogode mogle imati značajan uticaj na međunarodne odnose i političku stabilnost, s obzirom na smanjenje kapaciteta za proizvodnju hrane, porast troškova energije i migracije stanovništva. Hitne mere za ublažavanje posledica ovih promena postaju neophodne, a globalna saradnja u rešavanju klimatskih pitanja postaje imperativ.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading