Dronovi
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Nedavne pojave dronova iznad luke Køge izazvale su zabrinutost usred rastućih tenzija u Baltičkoj regiji. Oko 20 dronova je prijavljeno da je letelo iznad luke Køge, smeštene jugozapadno od Kopenhagena, kako je navela danska policija. Poreklo ovih dronova ostaje nejasno, što je navelo danske službe za bezbednost i obaveštajne službe (PET) da budu obaveštene. Ovaj incident dolazi u vreme povećane zabrinutosti među nordijskim i baltičkim državama u vezi potencijalnih ruskih hibridnih pretnji nakon nedavnog oštećenja nekoliko podvodnih kablova, kako je izvestio Deutsche Welle.

Nakon što su dobili prijavu od očevidca o prisustvu dronova, policija je pozvana u marinu u Køgeu u petak uveče. Uspele su da primete četiri drona pre nego što su se uređaji izgubili nad morem. Nije jasno odakle su došli, zašto su bili tamo, ili ko ih je lansirao, jer dozvole za letove dronom u tom trenutku nisu bile izdate za tu oblast. Slične pojave nepoznatih dronova su se ponavljale nad elektranama i aerodromima u Skandinaviji u poslednjih nekoliko godina, pri čemu vlasti nisu mogle da utvrde njihovo poreklo.

Pojavljivanje misterioznih dronova nije ograničeno na baltičku regiju. U Sjedinjenim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu i Nemačkoj, primećeno je da nepoznati dronovi lete iznad osetljivih vojnih i industrijskih lokacija, izazivajući spekulacije i zabrinutost u vezi sa njihovim namerama. Posebno, nedavni porast misterioznih pojava dronova iznad istočnog dela Sjedinjenih Država izazvao je obimne rasprave i mere opreza.

Pojava dronova u Køgeu u petak dolazi nakon nekoliko incidenata koji su uključivali podvodne kablove u Baltičkom moru. Važno je napomenuti da se luka Køge nalazi na Baltičkom moru. Samo prošle nedelje, podvodni strujni kabl Estlink 2, koji povezuje Finsku i Estoniju, bio je oštećen. Finske vlasti sumnjaju da je incident mogao biti čin sabotaže i priveli su naftni tanker Eagle S pod zastavom Kukovskih ostrva, brod za koji EU veruje da je povezan sa tzv. ruskim "senkom flotom", koju Rusija navodno koristi kako bi zaobišla sankcije, kao što su prodaja nafte. Osim toga, u odvojenom incidentu u novembru, dva optička kabla u Baltičkom moru su presečena, nakon čega su švedske vlasti uhapsile kineski brod kao deo istrage o mogućoj sabotaži.

Kao odvraćajuća mera, NATO je najavio planove za povećanje svoje vojne prisutnosti u Baltičkom moru. Odluka alijanse doneta je kao odgovor na eskalaciju tenzija i potrebu da se osigura bezbednost regiona usred niza zabrinjavajućih događaja.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading