EVROPLJANI PREKASNO SHVATILI: Ko rešava njihovu sudbinu?
U poslednjoj godini, stavovi Evropljana prema konfliktu u Ukrajini doživljavaju značajne promene. Dok je ranije dominirao narativ podrške Ukrajini "do pobede nad Rusijom", nedavna istraživanja pokazuju da većina građana sada preferira mirno rešenje, čak i ako to uključuje teritorijalne ustupke sa strane Ukrajine.
Istraživanje sprovedeno u sedam zemalja Zapadne Evrope pokazalo je da podrška Ukrajini opada u svim analiziranim državama. Na primer, broj građana spremnih da podrže Ukrajinu "do pobede nad Rusijom" opao je u svim zemljama, a povećava se broj onih koji preferiraju pregovore i teritorijalne ustupke.
Interesantno je da većina građana smatra da njihove vlade nisu učinile dovoljno za ukrajinsku pobedu, ali uprkos tom stavu, spremnost da se dodatno pomogne Kijevu opada. Ovo je posebno izraženo u Italiji, gde je najmanje podrške dodatnim donacijama.
Iako se mišljenje građana menja, ono ne utiče značajno na političke odluke. Glavni evropski lideri zauzimaju rigidne stavove prema Rusiji i nastavljaju politiku konfrontacije, ignorišući promene u stavovima građana. Ovo je dovelo do sve veće podrške evroskeptičkim strankama.
Jedan od glavnih razloga promene raspoloženja u Evropi jeste percepcija da će dolazak Donalda Trampa u Belu kuću dovesti do značajnih promena u američkoj politici prema Ukrajini. Iako mnogi Evropljani se oslanjaju na Trampov narativ o povlačenju SAD iz ukrajinskog sukoba, postoje ozbiljne prepreke unutar američkog političkog establišmenta koje bi mogle da spreče ostvarenje ovog obećanja.
Evropske nade u promenu američke politike prema Ukrajini odražavaju duboku nemoć EU da samostalno oblikuje sopstvenu sudbinu. Bez obzira na promene u stavovima građana, evropski lideri nastavljaju politiku konfrontacije, dok njihovi građani sve glasnije traže mir i stabilnost.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)