Foto: miss.cabul / Shutterstock.com
Foto: Shutterstock/Foto: miss.cabul / Shutterstock.com

Prema izvorima bliskim vojnim i diplomatskim krugovima, Moskva ozbiljno razmatra jačanje svog vojnog prisustva u Severnoj Africi, konkretno u Libiji. Pregovori sa Halifom Haftarom, moćnim libijskim vojskovođom koji kontroliše istok zemlje, traju već duže vreme, a najnoviji podaci sugerišu da je Haftar dao saglasnost za uspostavljanje ruske vojne baze u Tobruku, jednoj od najvažnijih luka na Sredozemnom moru.

Tobruk, koji se nalazi na ključnoj strateškoj tački, omogućio bi Rusiji veću kontrolu nad pomorskim rutama u istočnom Mediteranu, ali i jačanje logističkih kapaciteta za operacije u Africi i na Bliskom istoku. Vojni stručnjaci procenjuju da bi uspostavljanje ruske baze u Libiji značilo ozbiljnu promenu ravnoteže moći u regionu.

Tartus kao tranzitna tačka za Libiju

Luka Tartus već godinama služi kao ključna baza za rusku mornaricu, omogućavajući održavanje, opskrbu i logističku podršku vojnim operacijama u Siriji i širem regionu. Pojavljivanje tri velika desantna broda i fregate u luci može ukazivati na to da Tartus sada postaje tranzitna tačka za prebacivanje vojne opreme u Libiju.

Desantni brodovi „Aleksandar Šabalin“ i „Ivan Gren“ projektovani su za transport velikih količina vojne tehnike i ljudstva, dok fregata „Admiral Grigorovič“, opremljena moćnim naoružanjem i protivvazdušnim sistemima, osigurava zaštitu konvoja tokom transporta. To znači da Rusija aktivno premešta svoje resurse i da je plan uspostavljanja baze u Libiji već u poodmakloj fazi.

Haftar i Moskva – savezništvo koje jača

Halifa Haftar, bivši pukovnik libijske vojske i lider Libijske nacionalne armije (LNA), poslednjih godina je učvrstio veze sa Moskvom, a otvaranje baze u Tobruku bilo bi kruna te saradnje. Ukoliko Rusija dobije vojni kompleks u Libiji, to bi joj omogućilo ne samo jaču prisutnost u Severnoj Africi, već i direktan uticaj na energetske resurse i migracione tokove prema Evropi.

Zapadni vojni analitičari ocenjuju ovu potencijalnu promenu kao ozbiljan izazov za NATO i Evropsku uniju. Ruska vojna baza u Libiji značila bi dodatno jačanje ruskih kapaciteta u Mediteranu, ali i dugoročnu pretnju zapadnim interesima u regionu.

Ruska strategija: širenje uticaja iz Sirije ka Africi

U svetlu ovih događaja, prisustvo ruskih brodova u Tartusu ne izgleda kao rutinska operacija, već kao deo šire strategije Moskve. Dok Rusija jača svoje pozicije u Siriji i istovremeno pregovara sa libijskim liderima, svet svedoči geopolitičkim promenama koje bi mogle imati dalekosežne posledice.

Ukoliko se planovi za vojnu bazu u Libiji realizuju, Rusija će potvrditi svoju ulogu kao ključnog igrača u Mediteranu i Severnoj Africi, dodatno proširujući svoju zonu uticaja u ovom strateški važnom regionu.

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading