Los Anđeles
Foto: Profimedia/Profimedia


Istraživanje naučnika sa Stanforda otkrilo je da toplota usled šumskih požara može da transformiše metale u tlu u kancerogene čestice, predstavljajući ozbiljnu opasnost po zdravlje vatrogasaca i stanovnika ugroženih područja.

Naučnici su sproveli istraživanje kako bi testirali teoriju o transformaciji metala toplotom, fokusirajući se na hrom, u toksične čestice koje se prenose vazduhom. Prikupljali su uzorke zemljišta sa četiri ekološka rezervata na severnoj obali Kalifornije tokom 2019. i 2020. godine.

Rezultati istraživanja pokazali su da su nivoi toksičnog hroma bili čak sedam puta veći u područjima bogatim hromom gde su požari bili intenzivni i dugotrajni u poređenju sa nesagorenim područjima. Dodatno, čestice zemlje isprepletene hromom su se širile niz vetar, izlažući lokalne zajednice riziku i nakon što su požari ugašeni.

Profesor Skot Fendorf, koautor studije i profesor na Stenford Duer školi za održivost, istakao je da će ekstremne situacije poput ove postati sve češće i teže, upozoravajući na rastuću opasnost od šumskih požara i njihovih posledica.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading