ODMENUTA PARADRŽAVA SE SMRZAVA, ALI KREMLJ IMA "PAKLENI PLAN": Jasno je zašto nikome ne dopuštaju da interveniše
Nedavno prekid izvoza prirodnog gasa u secesionističku moldavsku regiju Transnistriju od strane ruske državne energetske kompanije Gazprom doveo je do ozbiljne humanitarne krize. Stanovnici Transnistrije suočavaju se sa problemima oko tople vode i grejanja kao posledica prekida snabdevanja gasom. Uprkos ponudama energetske i humanitarne pomoći od strane moldavske vlade i Evropske komisije, pro-kremljko rukovodstvo u Transnistriji odbilo je sve ponude za snabdevanje gasom sa evropskog tržišta i humanitarnu pomoć.
Moldavski premijer Dorin Recean optužio je Moskvu za namerno eskaliranje krize, koristeći energiju kao sredstvo za stvaranje nesigurnosti u regionu pred ključne parlamentarne izbore. Takođe je ukazao na prisustvo ruskih trupa u regionu i njihovo ometanje spoljne pomoći. Ova situacija izazvala je zabrinutost u vezi sa potencijalnim krajem samoproglašene nezavisnosti Transnistrije, jer moldavska vlada teži reintegraciji regiona.
Koreni trenutne krize mogu se pratiti do raspada Sovjetskog Saveza devedesetih godina i kasnijeg rata između Moldove i Transnistrije. Iako autonomna, Transnistrija domaćin je preko hiljadu ruskih vojnika, dodajući geopolitičku dimenziju postojećim tenzijama.
Anatolii Dirun, predavač političkih nauka u Tiraspolju, sugerisao je da transnistrijske vlasti namerno odugovlače napore za rešavanje, nadajući se ruskoj intervenciji. U međuvremenu, Evropska unija je uspostavila radnu grupu sa Moldovom kako bi se suočila sa ozbiljnim posledicama prekida snabdevanja ruskim gasom. EU pažljivo prati situaciju, prepoznajući je kao značajan problem.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)