Vladimir Putin u Severnoj Koreji
Foto: AP/Foto:AP

Strane firme koje posluju u Rusiji i dalje predstavljaju značajan izvor prihoda za državni budžet, jer nastavljaju da prodaju proizvode koji nisu pod sankcijama, uključujući prehrambene artikle, duvan i odeću.

Ukoliko se u obzir uzmu i kompanije iz zemalja koje podržavaju Ukrajinu, kao i one koje sarađuju sa Rusijom, ukupna suma poreskih prihoda dostiže 21,2 milijarde evra.

 

Stotine evropskih kompanija i dalje posluju u Rusiji

Tabačni gigant Filip Moris ostaje najveći strani poreski obveznik u Rusiji. Prema podacima Kijevskog ekonomskog instituta, proizvođač cigareta Marlboro u 2023. godini je u Rusiji ostvario prihod od skoro 7 milijardi dolara.

Kompanija je platila 208 miliona evra poreza, što predstavlja povećanje u odnosu na 144 miliona evra u 2022. godini.

Iako su mnoge zapadne kompanije već napustile rusko tržište ili to planiraju da učine, nekoliko stotina njih i dalje posluje u Rusiji, uprkos invaziji na Ukrajinu 2022. godine.

Tokom kraja 2023. godine, rusko tržište su napustile kompanije Lufthanza tehnik i Karlsberg.

Od ukupno 1.600 analiziranih kompanija, više od 900 dolazi iz zemalja Grupe sedam (G7), koje pružaju političku, finansijsku i vojnu podršku Ukrajini.

„Ukupno 930 kompanija iz G7 i Evropske unije ostaje među najvećim poreskim obveznicima u Rusiji, a 16 od 20 najvećih poreskih platiša dolazi iz ovih zemalja“, navodi se u izveštaju.

Nestle, Mars, Pepsi...

Prema podacima izveštaja, u Evropskoj uniji i dalje posluje najmanje 827 kompanija koje nisu povukle svoje poslovanje iz Rusije.

U 2023. godini, ove kompanije ostvarile su prihod od 79 milijardi evra, što je pad u odnosu na 111,4 milijarde dolara u 2022. godini, ali je njihov doprinos porezu na dobit ostao stabilan – oko 3 milijarde evra.

Francuska poslovna dinastija Mije i dalje ima snažno prisustvo na ruskom tržištu. Njihove trgovačke kompanije Leroa Merlin i lanac supermarketa Ošan zauzimaju treće i sedmo mesto po prihodima u Rusiji tokom 2023. godine.

Portparol Leroa Merlina izjavio je da je holding kompanija ADEO krajem 2023. godine prenela vlasništvo nad ruskim ogrankom na lokalno rukovodstvo.

Ošan nije odgovorio na zahteve za komentar.

Među 20 najvećih poreskih platiša u Rusiji nalaze se i globalni prehrambeni giganti, uključujući Nestle, Mars i Pepsi, kao i nemački trgovinski lanci Metro i Globus.

Od kineskih kompanija, u izveštaju se pominju proizvođači automobila kao što su Haval i njegova matična kompanija Grejt vol motors, zatim Čeri, Đili (vlasnik Volva), FAU i Čangan.

Ruska vlada je donela odluku da u 2024. godini podigne stopu poreza na dobit sa 20% na 25%, što bi moglo dodatno povećati doprinos zapadnih kompanija ruskom budžetu, ukoliko nastave poslovanje u zemlji.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)