si djinping
Foto: Alo/Profimedia

Ovi brodovi, koji koriste koncepte "Mulberry Harbours" sa iskrcavanja u Normandiji, mogli bi igrati ključnu ulogu u amfibijskom napadu na Tajvan.

Plovila su opremljena mostovima koji omogućavaju prevoz tenkova i zaliha preko teže pristupačnog terena, što bi omogućilo kineskim snagama da izbegnu nepristupačne plaže i otvore više frontova za invaziju, čime bi dodatno opteretili tajvansku odbranu. Tajvanska vojska je do sada smatrala da bi napad mogao biti fokusiran na nekoliko dobro zaštićenih luka.


Iako Kina često sprovodi vojne provokacije prema Tajvanu, predsednik Si Đinping je naglasio potrebu za "ponovnim ujedinjenjem", dok Tajvan istražuje mogućnost regrutovanja stranih boraca usled rastuće pretnje.

Stručnjaci upozoravaju da bi ovi brodovi mogli predstavljati "nov i zanimljiv problem" za Tajvan, jer bi povećali broj lokacija koje treba braniti. Međutim, postoji zabrinutost da bi brodovi bili ranjivi na napade protivbrodskih raketa i da ne bi bili idealni za iskrcavanje u aktivnim borbenim zonama.

Pre nego što pošalje ove brodove, Kina mora uspostaviti vazdušnu i pomorsku dominaciju kako bi ih zaštitila od napada. Svaki brod ima most dužine 120 metara, što omogućava lak pristup obali. Stručnjaci veruju da bi Kini bilo potrebno najmanje dvadeset ovakvih brodova da bi efikasno dopremila značajne količine vojne opreme na obalu Tajvana, što je u okviru njihovih kapaciteta za izgradnju brodova.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)