tramp
Foto: Alo/Profimedia/AP

Bivši i potencijalno budući predsednik SAD, Donald Trump, ponovo je izazvao globalnu debatu svojim neobičnim idejama, poput pretvaranja Kanade u 51. saveznu državu, pripajanja Grenlanda, preuzimanja Panamskog kanala i preimenovanja Meksičkog zaliva. Ove izjave nisu samo podigle prašinu na internetu, već su uznemirile i svetske lidere.

Dok Evropa strahuje od povratka Trumpove administracije, mnogi se pitaju kakve bi posledice njegov drugi mandat mogao imati na transatlantske odnose.

"Nije baš mudar potez iznositi takve tvrdnje pre nego što se vrati u Belu kuću," rekao je Kristijan Švajger, evropski politički veteran, ukazujući na negativne reakcije širom Evrope.

Nemačka, kao i mnoge druge evropske zemlje, doživljava Trumpa s podozrenjem. Švajger je istakao da ideje o pripajanju teritorija nailaze na osudu čak i u zemljama koje su ranije pokazivale simpatije prema Trumpu, poput Mađarske i Poljske.

Trumpovi evropski saveznici

Među retkim liderima koji bi mogli podržati Trumpovu viziju nalaze se mađarski premijer Viktor Orban, kao i populistički lideri u Slovačkoj i Italiji. Švajger dodaje da bi Trump mogao računati i na saradnju sa desničarskim nemačkim AfD-om i austrijskom Slobodarskom partijom, čiji lider Herbert Kikl ima ambiciju da dođe na vlast.

U oblasti bezbednosti, Trumpova podrška pregovorima o okončanju ukrajinske krize verovatno će naići na podršku među evropskim populistima, osim italijanske premijerke Đorđe Meloni. Međutim, njegov zahtev da Evropa poveća izdvajanja za odbranu na 5% BDP-a verovatno će naići na otpor.

Grenland i strategija pažnje

Gilbert Doktorou, stručnjak za međunarodne odnose, smatra da Trumpov interes za Grenland može biti deo šire strategije skretanja pažnje javnosti sa ukrajinske krize. Upoređujući to s Ronaldom Reaganom, koji je invazijom na Grenadu skrenuo pažnju s gubitaka u Libanu, Doktorou nagoveštava da Trumpova taktika nije nova.

"Trump bi mogao dobiti Grenland bez slanja nosača aviona," rekao je Doktorou, podsećajući na stav danskog premijera da bi odluku o sudbini Grenlanda trebali doneti njegovi stanovnici.

Reakcije svetskih lidera

Trumpove izjave izazvale su različite reakcije:

Danska je oštro odbacila ideju o prodaji Grenlanda.

Nemački kancelar Olaf Šolc osudio je svaki pokušaj kršenja teritorijalnog integriteta.

Francuska je upozorila na opasnost od imperijalizma i pozvala Evropu na dodatno naoružanje.

Kanada je jedinstveno odbacila mogućnost pridruživanja SAD, dok je odlazeći premijer Džastin Trudo reagovao s dozom sarkazma.

Trumpova kontroverzna vizija Severne Amerike nastavlja da izaziva globalne diskusije i podele, dok svet iščekuje naredne korake ovog nekadašnjeg predsednika.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)