škola
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Rezultati Nacionalnog ispita pokazali su i sve veću nejednakost među učenicima, pa su tako najbolji učenici počeli da se vraćaju ocenama i znanju od pre pandemije, dok su učenici sa slabijim rezultatima počeli da još više zaostaju. Najnoviji ispit održan je početkom 2024. u svakoj državi, a testirani su učenici četvrtog i osmog razreda iz matematike i čitanja.

Komesar Nacionalnog centra za statistiku obrazovanja Pegi Kar je ocenila da "vest nije dobra".

"Ne vidimo napredak koji nam je potreban da povratimo tlo koje su naši učenici izgubili tokom pandemije", kazala je ona.

Među nekoliko svetlih tačaka rezultata istraživanja bilo je poboljšanje rezultata testiranja iz matematike u četvrtom razredu, gde je prosečan rezultat porastao za 2 boda na skali od 500, ali je i dalje tri boda niži od proseka pre pandemije 2019. godine. Kada su rezultati iz matematike u pitanju, neke države i okruzi napravili su značajni napredak, uključujući i Vašingtonu, gde se prosečna ocena povećala za deset poena.

Prosečan rezultat iz matematike za učenike osmog razreda ostao je nepromenjen u odnosu na 2022. godinu, dok su rezultati čitanja pali za dva boda, a jedna trećina učenika osmog razreda postigla je rezultat ispod "osnovnog" u čitanju, što je više nego ikada u istoriji ocenjivanja u SAD. U ovom krugu testiranja ponovo su učestvovali učenici čije je šlolovanje bilo poremećeno pandemijom, kada su učenici četvrtog razreda 2020. godine bili u vrtiću, a osmaci su išli u četvrti razred.

Kar je navela da za loše rezultate testiranja više ne može da se krivi samo pandemija, upozoravajući da se obrazovni sistem u zemlji suočava sa "složenim izazovima". Među državama u kojima su rezultati čitanja pali 2024. godine su Florida i Arizona, u kojima su se učenici među prvima vratile u učionicu tokom pandemije, dok su neki veliki školski sistemi koji su imali duže zatvaranje ostvarili napredak u matematici za četvrti razred, uključujući Los Anđeles i Njujork.

Američko ministarstvo obrazovanja je saopštilo da su rezultati poražavajući i da odražavaju obrazovni sistem koji izneverava studente uprkos milijardama dolara godišnjeg finansiranja, i više od 190 milijardi dolara u saveznoj pomoći za pandemiju, dok su Republikanci u Kongresu za loše rezultate na testiranjuprebacili krivicu na administraciju bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena.

(Tanjug)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi
SAD

Komentari (0)