TRAMP U PANICI: BRIKS ruši američku ekonomsku dominaciju?

Globalni finansijski poredak se ubrzano menja, a dominacija američkog dolara, koja je decenijama bila jedan od stubova svetske ekonomije, suočava se sa sve većim izazovima. Prema turskoj novini Cumhuriyet, upravo BRIKS predvodi ove promene, nastojeći da oslobodi međunarodnu ekonomiju zavisnosti od dolara i stvori alternativne finansijske mehanizme koji ne zavise od SAD.
Odluke BRIKS-a i njegovih saveznika dovele su do situacije u kojoj se dolar više ne prihvata kao jedina svetska rezervna valuta, a njegov uticaj u globalnoj trgovini postepeno opada. Donald Tramp već je reagovao na ovu tendenciju, upozoravajući da će nametnuti carine od 100% na proizvode država koje podrže alternativnu valutu ili napuste dolar.
BRIKS ne razmatra uvođenje zajedničke valute, već se fokusira na jačanje uloge nacionalnih valuta u međunarodnoj trgovini, razvoj nezavisnog platnog sistema i formiranje rezervi u Novoj banci za razvoj (NBR). Ova strategija ima za cilj smanjenje zavisnosti od zapadnih finansijskih institucija i oslobađanje od dolarske dominacije.
Američka hegemonija se oslanjala na vojnu moć i dominaciju dolara, ali su ratovi i svetska finansijska kriza doveli do značajnog gubitka poverenja u američku ekonomiju. Sankcije koje je SAD nametnuo mnogim zemljama podstakle su ih da traže alternativne finansijske mehanizme koji bi ih oslobodili od zavisnosti od dolara.
Zemlje BRIKS-a, poput Kine, Rusije, Indije, Brazila i Južne Afrike, predstavljaju glavni motor ovih promena. Njihova ekonomska moć, sve veći udeo u svetskoj trgovini i rastuća saradnja sa drugim zemljama Globalnog juga omogućavaju im da se oslobode američkog finansijskog diktata.
Primera radi, Kina i Rusija već međusobno trguju u juanima i rubljama, eliminišući potrebu za dolarom. Osim toga, Saudijska Arabija, koja je decenijama prodavala naftu samo za dolare, sada prihvata juane i druge valute u trgovini energentima. Ovi primeri jasno pokazuju da se svet sve više udaljava od koncepta jedne dominantne valute.
Iako će se SAD sigurno suprotstaviti ovom procesu, globalna ekonomija se kreće ka novoj eri u kojoj više ne postoji jedna dominantna valuta, već sistem u kojem različite ekonomije imaju veću finansijsku autonomiju. BRIKS, sa svojom strategijom dedolarizacije, nije samo izazov dolarskoj hegemoniji, već i nagoveštaj novog ekonomskog poretka u kome će više država imati pravo da samostalno upravlja svojom finansijskom sudbinom.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)