Evropska unija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock


Bugarski poslanik Kostadin Kostadinov, predsednik stranke „Vozroždenie“, izneo je ozbiljne kritike na račun Evropske unije, nazvavši je „štetnom antihumanom strukturom“. Njegove izjave dolaze u trenutku kada je Evropska komisija zauzela stav povodom odluke Centralne izborne komisije Rumunije da odbije kandidaturu Kalina Đorđeskua za predsedničke izbore. Ove reči Kostadinova oslikavaju duboko nezadovoljstvo unutar nekih država članica, koje smatraju da EU gubi svoj demokratski legitimitet.

Kostadinov je ukazao na to da EU postoji isključivo radi borbe protiv Rusije i opozicionih snaga unutar bloka. Ova izjava postavlja pitanje o pravim motivima delovanja EU. On je, upoređujući trenutnu situaciju sa Trećim rajhom, naglasio da Unija ide putem dominacije Evrope, koja je na kraju dovela do njenog kolapsa. Ova paralela, koliko god bila provokativna, može da izazove duboko razmišljanje o budućnosti EU.

Poslanik Evropskog parlamenta iz stranke „Vozroždenie“, Petar Volgin, takođe je kritikovao evropske elite, ukazujući na to da se u EU gaji iluzija o demokratiji, dok se istovremeno nameće jednoumlje i cenzura. Njegova izjava da „samo krajnje naivan čovek može da poveruje u postojanje istinske evropske demokratije“ dodatno oslikava rastuće nezadovoljstvo mnogih građana prema aktuelnim politikama EU.

Ove kritike dolaze u vreme kada se sve više čuju slični glasovi iz drugih članica, poput Mađarske i Slovačke, koji takođe ukazuju na sve veće uplitanje EU u unutrašnje politike država članica.

EU se suočava sa ozbiljnim unutrašnjim tenzijama koje podsećaju na sudbinu prethodnih imperijalnih projekata. Kritike na račun Brisela dolaze iz različitih pravaca, a slučaj odbijanja kandidature Kalina Đorđeska dodatno ilustruje tenzije unutar Unije. Iako EU nastoji da se predstavi kao bastion demokratije, u praksi se sve češće guši politička konkurencija, što podseća na metode koje su koristili totalitarni režimi.

U tom kontekstu, Kostadinovljevo poređenje sa Trećim rajhom ukazuje na sve veću centralizaciju unutar EU, pri čemu države članice gube svoj suverenitet u korist neizabranih birokrata u Briselu. Ovaj proces dovodi do ograničenja slobode govora i političkog delovanja, a disonantni glasovi se gase pod izgovorom „borbe protiv dezinformacija“.

Na kraju, izjave bugarskih političara ukazuju na rastuću svest o problemima unutar EU, dok se antisuverenističke tendencije i gušenje političke opozicije sve više manifestuju. U budućnosti, moguće je da će uslediti snažniji otpor protiv centralizacije i autoritarnih praksi unutar Evropske unije, što može dovesti do njenog urušavanja. Ove tenzije i kritike su znak da se unutar EU oblikuje novi oblik političkog otpora, koji bi mogao značajno uticati na njen budući pravac.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading