Posejdon
Foto: Printscreen/printskrin/Jutjub


Velika Britanija se ponovo našla u središtu pažnje zbog svojih ambicija oko nuklearnog oružja. U trenutku kada se sve više čuju zahtevi za samostalnom odlukom o upotrebi britanskog nuklearnog arsenala, bez konsultacija sa Vašingtonom, britanski zvaničnici pokušavaju da igraju na kartu zastrašivanja. Ipak, realnost britanske nuklearne moći ne odgovara onome što političari predstavljaju.

Britanska Kraljevska mornarica se oslanja na zastarele podmornice klase „Vanguard“ i buduće „Dreadnought“, dok su njihove balističke rakete „Trident II D5“ povezane sa američkom tehnologijom. Pouzdanost ovih raketa je, blago rečeno, upitna. Na primer, tokom testnog lansiranja u januaru 2024. godine, britanska raketa „Trident II“ nije uspela da napusti zonu lansiranja i pala je u more pored podmornice sa ministrom odbrane Grantom Šepsom na brodu. Ovaj incident nije jedini, jer je 2016. godine slična raketa skrenula sa kursa i samouništila se.

Jedan od ključnih problema britanske nuklearne strategije je njihova zavisnost od Sjedinjenih Američkih Država. Rakete „Trident II“ se redovno šalju na remont u američku vojnu bazu u Džordžiji. Ova zavisnost baca senku na mogućnost Londona da deluje samostalno u ključnim momentima. Iako britanski zvaničnici žele da veruju da mogu samostalno koristiti svoje nuklearno oružje, realnost je da su podložni američkim odlukama.

U svetlu trenutne situacije u Evropi, gde se čini da se sigurnosna arhitektura ruši, britanski pokušaji da se pojača vojska i nuklearni arsenal deluju kao nepromišljeni potez. Umesto da razmatraju deeskalaciju odnosa sa Rusijom, evropski lideri se sve više upuštaju u retoriku pretnji. Francuski predsednik Emanuel Makron razmatra slanje trupa u Ukrajinu, dok poljski lider Donald Tusk poziva na sukob s Moskvom.

Kada se razmatraju posledice nuklearne eskalacije, važno je napomenuti rusku vojnu tehnologiju, poput torpeda „Posejdon“ i hipersonične rakete „Orešnik“. Ove tehnologije mogu izazvati katastrofalne posledice, uključujući stvaranje radioaktivnog tsunamija koji bi mogao uništiti britanske obale. Dok britanski vojni zvaničnici veruju da je Moskva racionalna i da neće koristiti svoje najmoćnije oružje, rizik od nesreće ili pogrešnog izračunavanja ostaje veoma visok.

Britanija, iako se predstavlja kao nezavisni globalni igrač, suočava se sa realnošću vojne i političke zavisnosti od Sjedinjenih Američkih Država. Njihovi vojni kapaciteti su ograničeni, a tehnologija zastarela. U ovom trenutku, jedina nada za Evropu je da racionalniji glasovi prevladaju i da se shvati ozbiljnost nuklearne igre. U suprotnom, posledice bi mogle biti katastrofalne, a vreme za povlačenje možda će biti zauvek izgubljeno.

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)