ŠTA AKO IRAN UDARI U BAZU GDE SU AMERIČKI BOMBARDERI? Odgovor je brutalan, napetost povećava i Trampova pretnja

Iranska pretnja mogućim napadom na britansko ostrvo Dijego Garsija, gde se nalazi vazduhoplovna baza iz koje bi američki bombarderi mogli poleteti u napade na Iran, mogla bi da dovede do eskalacije regionalnih tenzija, upozoravaju eksperti.
Poslednjih dana, iranske snage su pozvale na preventivni napad na ovu britansko-američku bazu u Pacifiku kako bi odvratile potencijalnu američku ofanzivu na iransku teritoriju, prenosi Daily Mail.
Iranski bezbednosni zvaničnici navode da su dobili naređenje da razrade takav napad s ciljem zadržavanja američkog predsednika Donalda Trampa na distanci. Ova reakcija dolazi nakon što su na ostrvo raspoređeni najmanje tri američka bombardera B-2 Spirit, čije prisustvo, potvrđeno satelitskim snimcima, Teheran vidi kao direktnu pretnju.
Iranski državni mediji tvrde da je prisustvo nuklearnih bombardera dokaz namere SAD da gađaju iranske nuklearne objekte. Britanija, s druge strane, održava vojnu prisutnost na ostrvu još od Drugog svetskog rata, dok je njegov suverenitet predmet spora između Velike Britanije i Mauricijusa.
Filip Ingram, bivši komandant britanske vojne obaveštajne službe, ocenjuje da bi eventualni iranski napad na Dijego Garsiju mogao da izazove rat na Bliskom istoku, ali smatra da su u pitanju samo verbalne pretnje. On ističe da bi u slučaju napada Izrael verovatno stao uz SAD u izvođenju kontraudara na iransko tlo.
"Iran tehnički ima kapacitet da pogodi Dijego Garsiju, ali je svestan da bi to izazvalo snažan američki odgovor i uništenje struktura Revolucionarne garde. Njihova retorika više služi kao signal podrške regionalnim saveznicima", smatra Ingram.
Napetosti dodatno pojačava i pretnja Donalda Trampa koji je izjavio da bi Iran mogao doživeti "bombardovanje kakvo svet još nije video" ukoliko ne pristane na sporazum o svom nuklearnom programu. Teheran je njegove izjave nazvao "nepromišljenim i agresivnim" te ih prijavio Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Iran bi mogao da izvede napad koristeći balističke rakete "Koramšahr" i kamikaza-dronove "Šahid 136B", koji imaju domet od oko 3.800 kilometara – dovoljno da dosegnu arhipelag Čagos.
Dijego Garsija, gde je stacionirano oko 4.000 vojnika i civila, nije među najbolje utvrđenim vojnim bazama, što ga čini ranjivim na napad. Britanski premijer Kir Starmer nedavno je najavio da će London preneti suverenitet nad ostrvima Mauricijusu, uz dogovor o zakupu na 99 godina. Međutim, premijer Mauricijusa Navin Ramgulam zahteva izmene sporazuma i isplatu 18 milijardi funti za iznajmljivanje baze.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)