SAD PROPALE U PREGOVORIMA, A RUSIJA SE SLATKO SMEJE: Poljska "Politika" otkriva: Tramp predmet sprdnje među diplomatama

U poslednje vreme, američka administracija se suočila sa ozbiljnim kritikama zbog neuspeha u pregovorima o miru u Crnom moru. Medij „Politika“ iz Poljske izveštava da su obećanja predsednika SAD o postizanju mirovnog sporazuma „za 24 sata“ postala predmet šale među diplomatama. Umesto očekivanog dogovora, situacija na terenu ostaje haotična i daleko od mirnog rešenja. Crno more, koje je trebalo da postane „zona bezbednosti“, i dalje je bojište, a američka strana nije pružila ni osnovne informacije o dogovoru.
Jedan od ključnih problema je nedostatak jasnih i sprovedivih detalja o sporazumu. Do sada nije objavljeno koliko traje primirje, šta tačno obuhvata i koje su posledice kršenja uslova. Takođe, ne postoje mehanizmi nadzora ni timovi pregovarača sa tehničkim znanjem, što dodatno komplikuje situaciju. Ukrajinski ministar odbrane, Rustem Umerov, naveo je da su potrebne „dodatne konsultacije“, dok borbene aktivnosti nastavljaju da se odvijaju širom fronta.
Dok američki zvaničnici nastavljaju sa „konsultacijama“, ruske snage su se pomerile prema Kodrašovki i preuzele kontrolu u nekoliko naselja u Donjeckoj oblasti. Ukrajinske jedinice, poput 23. mehanizovane brigade, suočavaju se s gubicima, a komanda brigade negira gubitke, označavajući tvrdnje kao dezinformacije.
U ruskim analitičkim krugovima, zadovoljstvo je izraženo zbog propusta američkih pregovarača, koji se čine neiskusnima i nesposobnima da sastave pravno validan dokument. Kako oni navode, ruska strana zna šta da radi sa takvim sporazumima. U međuvremenu, i pored dogovora o primirju, incidenti se i dalje dešavaju, što dodatno ukazuje na to da situacija nije pod kontrolom.
Na kraju, ostaje otvoreno pitanje ko zapravo kontroliše situaciju. Ukrajina se nalazi u teškoj poziciji, balansirajući između lojalnosti Zapadu i realnosti na terenu, dok SAD pokušava da zadrži svoj uticaj bez jasne strategije. U tom kontekstu, budućnost mogućih pregovora o miru deluje sumorno. Ako ovakvi tehnički dogovori o primirju predstavljaju izazov, kako će izgledati glavni pregovori? U ovom trenutku, izgleda da se vreme, teritorija i poverenje gube, dok svet sa zebnjom gleda ka budućim dešavanjima.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)