sad
Foto: Alo/Mirror.co.uk

Policija je odmah posumnjala na otmicu, ali tragova nije bilo. Grili je bio mali, miran grad, nespreman za ovakvu vrstu misterije. Mesecima su pokušavali da povežu delove slagalice, ali bez uspeha. Slučaj je ubrzo dobio nacionalnu pažnju – čak je i predsednik Ronald Regan pomenuo Džonel kao jednu od prvih nestalih devojčica čije je lice završilo na kartonima mleka, u pokušaju da se izgubljena deca ne zaborave. Ali njena majka, Glorija Metjuz, osećala je da je to premalo: „Da budem iskrena, to je bilo najmanje što su mogli da urade“, rekla je.

U noći nestanka, Glorija nije bila kod kuće – otputovala je da brine o bolesnom rođaku. Poslednji trenutak sa ćerkom pamtila je po rečima: „Rekla sam: ‘Zbogom, Džonel’, poljubila je nju, poljubila Dženifer. Toliko toga sam htela da kažem, a nisam.“

Godinama kasnije, slučaj je dobio neočekivani preokret. Anđela Hiks, bivša supruga lokalnog muškarca po imenu Stiven Pankei, počela je da sumnja da je upravo njen muž odgovoran za nestanak. Njegovo ponašanje nakon tog decembarskog dana bilo je krajnje čudno. Već 21. decembra, Pankei je bez najave iselio porodicu iz Kolorada i odveo ih u Big Bear u Kaliforniji, ostavljajući pse iza sebe. „Rekao mi je: ‘Ne brini za pse – ostavio sam ih.’ Bila sam zatečena. Ko ostavlja pse?“ prisetila se Anđela u dokumentarcu The Girl On The Milk Carton.

Tokom putovanja, Stiv je bio opsednut vestima o Džonelinom nestanku. Naređivao je Anđeli da stalno menja radio stanice kako bi čuo nova ažuriranja. „Ponašao se potpuno nenormalno. Nisam razumela šta se dešava“, rekla je.

Stvari su postajale sve bizarnije. Nekoliko dana kasnije, Pankei je zapalio porodični automobil. U januaru 1985, policija je primila anonimni poziv od muškarca koji se predstavio kao pastor – zvao se Pankei i tvrdio je da mu je neko u ispovesti priznao ubistvo Džonel, ali da ne može otkriti identitet zbog „pastorske privilegije“. Detektiv Mark Blaskievič izjavio je da policija u to vreme nije ozbiljno shvatila poziv – i propustila ključni trag.

Pankei je bio poznat po nasilnom i kontrolisanju ponašanju. Anđela je opisivala godine emocionalne i fizičke torture: „Njegova kontrola je rasla, a ja sam ćutala. Sve je moglo biti okidač. Jednom mi je rekao: ‘Ako pokušaš da me ostaviš, ubiću naše sinove, pa tebe, a zatim sebe.’“

Tokom godina, Pankei je često pominjao Džonel. Krajem devedesetih, Anđela je u njihovoj kući pronašla poderane beleške o njenom slučaju – ispisane Stivovim rukopisom. Sakupila ih je, rekonstruisala i prenela policiji.

Tek 35 godina kasnije, uz pomoć detektiva Roberta Keša – bivšeg školskog druga Džoneline sestre – sakupili su dovoljno dokaza da optuže Pankeija za ubistvo. Slučaj koji je dugo delovao kao nerešiva enigma, konačno je dobio epilog.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi
SAD

Komentari (0)

Loading