UŽAS U SRPSKOJ Dete ostavljeno u automobilu preminulo na visokoj temperaturi!
- Vozilo je bilo na suncu, a unutra je bilo kao u rerni - rekao je Karan, koji je radio obdukciju po nalogu dežurnog tužioca, piše Srpskainfo.
Telo deteta, rođenog u Nemačkoj, pronađeno je juče oko 16.30 časova u automobilu u dvorištu porodične kuće u zaseoku Dragičević.
Slučajevi umiranja dece zato što su ostavljena u kolima zabrinjavajuće su česti, a čak i kratko vreme koje dete provede u automobilu potencijalno je smrtonosno.
Šta se dešava detetu kada ostane samo u automobilu
Pitali smo stručnjake o tome šta se dešava sa detetom kada ga roditelji ostave u autu i koliko je to rizično.
- Visoki rizik je da se ostavljaju deca u automobilu! A još veći je ako je automobil u brzini. Kada je dete u zatvorenom automobilu, bilo na visokoj temperaturi ili ne, dete se nalazi u zatvorenom prostoru u kom mu vremenom nestaje kiseonik, i tada upada u paniku. Kada dete upadne u paniku, više se znoji, javlja se strah, kreće da plače, dolazi do histeričnog ponašanja, a sve to automatski dovodi do burne reakcije, što dalje izaziva žeđ, hipertermiju, nesvesticu, slabost. Taj plač i histerično ponašanje kod dece je normalno za takvo stanje. Dete ne ramišlja realno o vremenu i prostoru, ono ne zna koliko je pet minuta ili 15 minuta. Deca reaguju impulsivno, preplašena su jer ne znaju kada će se vratiti mama ili tata i sve to dovodi do najstrašnijeg ishoda. Najgore je u toplom periodu, kada dolazi do dehidratacije - kaže dr Dragan Miljković, lekar opšte medicine.
Nikolina Milosavljević, dečiji psiholog, dodaje: "Deca mlađa od šest godina ne treba da budu ostavljena sama u autu (a nije dozvoljeno ni zakonom) zato što se mogu uplašiti i osećati napušteno. Naravno, neće sva deca tako reagovati zato što to zavisi od temepramenta i koliko su strašljiva, ali, opet, i ako ne deluju roditeljima strašljivo i da lako reaguju strahom, ne mora da znači da se zbog nečeg neće uplašiti. Ukoliko je dete starije od šest godina, u redu je da bude ostavljano kratko (do 15 min) u kolima i prilikom ostavljanja, jako je važno unapred se dogovoriti sa detetom šta da radi ukoliko se nešto nepredviđeno dogodi".
Ako je dete u tamnim kolima, oblačno je, a temperatura je 22 stepena:
45 minuta:
70 minuta:
105 minuta (život ovde postaje ugrožen)
Kako temperatura raste, simptomi se pogoršavaju. Na temperaturi od 27 stepeni, dovoljno je 25 minuta da dođe do hipertermije, a 100 minuta na 30 stepeni je dovoljno da dete dođe u životnu opasnost - simptomi su halucinacije, vrtoglavica i delirijum.
Kako upozoravaju lekari, i temperatura od 18 stepeni opasna je za decu, naročito onu manju, čije telo još nije potpuno osposobljeno za regulaciju temperature.
Pored gorenevedenih razloga zbog kojih nikada ne bi trebalo da ostavljate dete samo u automobilu, postoje još neki:
Auto može da odnese pauk
Beograđanka Jelena M. je pre par godina ostavila svoju bebu u autu na pet minuta. Međutim, kada se vratila, kola nisu bila tu, vozilo Parking servisa je odnosilo njen auto zajedno sa detetom! Ono što je najstrašnije, ni radnici Parking servisa nisu bili svesni prisustva malog deteta koje je spavalo na zadnjem sedištu. Jelena se srela sa kolektivnom osudom, a njen slučaj je prijavljen i Centru za socijalni rad.
Krađa automobila
Ukoliko ostavite automobil upaljen, zato što vam dete na zadnjem sedištu spava, a vama treba na primer, par minuta da "skoknete" do prodavnice, postoji mogućnost da vam automobil neko ukrade. Više puta su zabeleženi incidenti, kada lopovi kasnije shvate da na zadnjem sedištu spava dete, zbog čega i kola i dete u njemu ostavljaju na nekoj zabačenoj lokaciji. Tako roditelji nesvesno ugrožavaju bezbednost deteta.
Sudar
Kada ostavljamo decu u kolima i na dva minuta, u tim situacijama atomobil najčešće ne parkiramo po propisima. Zbog toga postoji mnogo veći rizik da neko udari u tako parkiran automobil, u kome dete sedi samo.
Nakon svih osvih razloga, nikada, ni po koju cenu, dete ne ostavljate u automobilu, čak ni na minut, bez obzira na temperaturu vazduha i starost deteta!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)