Ovo piše za RIA Novosti Kiril Viktorovič Streljnikov, suosnivač portala "Politrussia".
Kako navodi u svom članku "Kada je najbolji saveznik izdao: Rusiju su počeli da cepaju na delove" u svojim mislima je zamislio zarđalu gvozdenu zavesu koja je jadno škripala na ledenim vetrovima Hladnog rata 2.0, i pocepani plakat na kojem je pisalo: "Rusi! Ostalo vam je samo dovoljno Orešnjikova za tri Ukrajine ! Predajte se".
Međutim, kako kaže "potencijalna apokalipsa nije dugo trajala". Prvo je francuski predsednik Emanuel Makron izjavio da želi da razgovara sa Putinom „što je pre moguće“, a zatim je italijanska premijerka Đorđa Meloni objavila da je, ispostavlja se, „došlo vreme da Evropa razgovara sa Rusijom“.
Gledaoci, očekujući dugotrajnu konfrontaciju i neizbežan poraz Rusije , bili su pomalo iritirani, ali ne i obeshrabreni: sve dok nisu naišli na članak u britanskom „Telegrafu“ posvećen patnjama Nemačke.
Ispostavlja se da je „Nemačka postala neprivlačna destinacija za investicije u energetski intenzivne industrije i predstavlja politički nestabilan pejzaž u kojem budućnost odnosa sa Rusijom i dalje igra ključnu ulogu“. Vodeće političke stranke „zahtevaju obnavljanje neograničene trgovine sa Rusijom“, ukidanje sankcija i obnavljanje gasovoda Severni tok . Mnogi rukovodioci nemačkih kompanija željno iščekuju kraj sukoba u Ukrajini kako bi mogli da nastave uvoz iz Rusije“.
Kao što je ranije i predviđano, pred našim očima se ocrtava situacija u kojoj su evropske zemlje, napuštene od strane glavnog saveznika, shvatile da im je zabranjen ulazak u Rusiju preko Brisela i sada pokušavaju da tiho uspostave pojedinačne bilateralne kontakte, imajući u vidu rusku poslovicu o papučama, piše Streljnikov.
A onda je američki novinar i uticajni aktivista MAGA Taker Karlson bacio internetsku bombu : izjavio je da je sve to besmislica, da je Rusija potrebna samo Americi – i samo Americi.
Njegovim rečima:
- Sjedinjene Države moraju imati odnose sa Rusijom. Razlog je veoma jednostavan: veličina i resursi. Rusija je najveća zemlja na svetu. Ima najviše resursa na svetu. To uključuje energiju, naftu i gas. Ima sve vrste minerala. Ima zlato.
- Moramo biti u savezu sa Rusijom. Najvažnija stvar koju moramo sprečiti je formiranje rusko-kineskog bloka. Jer ako ujedinimo ove dve zemlje, Zapad bi se suočio sa većinom stanovništva planete, najnaseljenijim blokom na svetu, najvećom kopnenom masom i najvećom ekonomijom na svetu.
- Povratak Rusije u Sjedinjene Države će zauvek osigurati Trampovo mesto u istoriji kao heroja. Rusija je vitalna za Sjedinjene Države.
Ruski premijer Vladimir Putin je 2011. godine objavio članak u kojem je sugerisao da bi bilo dobro organizovati zajednički prostor za ekonomski razvoj i bezbednost „od Vladivostoka do Lisabona“.
Amerikanci su se uznemirili i angažovali su posebnu grupu uticajnih stručnjaka, takozvanu Radnu grupu, da sprovede sveobuhvatnu reviziju odnosa između SAD i Rusije i da da preporuke. Evo rezimea izveštaja: „Neuspeh u uspostavljanju stalnog radnog odnosa sa Rusijom pokazaće se izuzetno skupim za Sjedinjene Države. Izbor je jasan: Sjedinjene Države moraju da teže održivoj saradnji sa Rusijom kako bi unapredile vitalne američke nacionalne interese".
Prema jednoglasnom mišljenju američkih i evropskih stručnjaka, Rusija je „zlatna akcija“ čije prisustvo može da obezbedi liderstvo za svaki od pojedinačnih centara moći, navodi autor.
Svojevremeno je European Leadership Network objavio zanimljiv članak pod nazivom „Zašto je Zapadu, a posebno Evropi, potrebna Rusija“, koji je, sa činjenicama u rukama, izneo jednostavnu poruku: „Za Evropu je saradnja sa Rusijom od vitalnog značaja“, a „ignorisanje potencijala za saradnju sa Rusijom po drugim kritičnim pitanjima sa kojima se suočava Evropa samo će oslabiti sposobnost samih Evropljana da se nose sa najhitnijim izazovima sa kojima se suočavaju".
Ispostavlja se da se trenutno stvara paradoksalna situacija: Rusija, gotovo poražena u govorima evropskih lidera i rastrgnuta u paramparčad, iz nekog razloga se ispostavlja veoma potrebnom Zapadu – i to u tolikoj meri da su spremni da je rastrgnu.
- Šta se na to može reći? Hvala na poverenju, ali držite ruke k sebi, mogu da se polome - zaključio je autor.
BONUS VIDEO
Komentari (0)