RAT NA POMOLU? Britanski general upozorava na veliki rizik sukoba sa Rusijom
Načelnik britanskog štaba odbrane Nik Karter tvrdi da je zbog eskalacije tenzija između Zapada i Rusije rizik od slučajnog rata sada najveći u poslednjih nekoliko decenija.
U intervjuu radiju Tajms, najviši britanski general je izjavio da su Velika Britanija i ostatak sveta „u mnogo konkurentnijem svetu nego što smo bili pre deset ili 15 godina“.
"I mislim da priroda nadmetanja između država i velikih sila vodi ka većim tenzijama. Moramo da pazimo da ljudi na kraju ne dozvole da ratoborna priroda neke naše politike završi u poziciji u kojoj eskalacija vodi do pogrešnih procena“, dodao je on.
Karter se osvrnuo na "mnoga od tradicionalnih diplomatskih alata i mehanizama" vezanih za eru Hladnog rata, za koje je rekao da "više nisu tu". „A bez njih postoji veći rizik. To je pravi izazov sa kojim smo suočeni“, nastavio je on.
Na pitanje da li su tenzije Zapada sa Rusijom i rizik od rata sada veće nego u bilo kojoj fazi njegove 44-godišnje karijere, general je rekao „da“, dodajući „kada smo ti i ja odrastali, to je bio bipolarni svet. Dva bloka, Sovjetski Savez i Zapad. Sada smo u periodu u kojem je više multipolaran".
Karter je zatim otišao dalje tvrdeći da je Rusija spremna da učini sve što je u njenoj moći da potkopa zapadnu Evropu i SAD, navodno koristeći masovnu migraciju i ometajući snabdevanje Evrope gasom. Napetosti na granici između Poljske i Belorusije Načelnik britanskog štaba odbrane govorio je o rastu tenzija na granici Poljske i Belorusije, gde su hiljade migranata bez dokumenata sa Bliskog istoka i drugih problematičnih regiona postavili kampove nakon što nisu uspeli da pređu granicu i uđu u EU. Poljska je brzo okrivila Belorusiju i Rusiju za ono što je Varšava nazvala olakšavanjem ilegalne migracije radi destabilizacije EU. Minsk i Moskva odbacili su optužbe kao potpuno lažne, a beloruska vlada je objasnila da nema sredstava da zaustavi priliv izbeglica zbog evropskih sankcija protiv nacije.
Ranije ove nedelje, dva ruska strateška bombardera Tu-160 izvela su 4,5-časovni let iznad beloruske teritorije u cilju „održavanja bezbednosti Unije [Rusije i Belorusije]“. Bombarderi su takođe leteli zajedno sa Su-30SM beloruskih vazduhoplovnih snaga, koji su vršili bušenje pokrivajući strateške letelice tokom misije. Rusko Ministarstvo odbrane je sa svoje strane naglasilo da nadletanje od 11. novembra nije bilo usmereno ni na jednu stranu naciju. Velika Britanija je, u međuvremenu, poslala oko 10 vojnika u Poljsku da podrže napore Varšave da ojača svoju granicu sa Belorusijom, što je potez koji je učinjen na zahtev poljske vlade. Britansko ministarstvo odbrane opisalo je misiju kao nešto što je fokusirano samo na „inženjersku podršku za rešavanje tekuće situacije na beloruskoj granici“, usred izveštaja da nema dodatnog plana za britanske snage da kontrolišu granicu. Moskva odbacuje optužbe za invaziju na Ukrajinu U odvojenom događaju ove nedelje, portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je odgovorio na tvrdnje stranih medija da Moskva neguje planove za „napad na ukrajinsku teritoriju“. On je optužbe opisao kao ništavne i neosnovane, kritikujući publikacije zbog pokušaja da pojačaju tenzije između Rusije i drugih zemalja.
Portparol je dodao da kretanja ruske vojske na sopstvenoj teritoriji ne bi trebalo nikoga da zabrinjavaju i uverio da Moskva nikome ne preti. „Rusija se razvija na svoj način. Mi se bavimo svojim poslom i preduzimamo mere da obezbedimo našu bezbednost ako je potrebno, ukoliko dođe do nekih provokativnih akcija naših protivnika u blizini naših granica“, rekao je Peskov, pojašnjavajući da je govorio o NATO-u. za koju je rekao da „aktivno i asertivno“ deluje u neposrednoj blizini ruskih granica. Saopštenje je usledilo nakon što je nekoliko američkih medija izvestilo o navodnom gomilanju vojske na ruskoj strani granice sa Ukrajinom, nešto što je Moskva nazvala kampanjom lažnih vesti usmerenom protiv Kremlja.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Trig
13.11.2021 12:14
Zato je i doveden onaj senilni cica.