Šta sledi posle usvajanja Deklaracije u Skupštini Republike Srpske
Novim Ustavom Republike Srpske, između ostalog, Banjaluka će biti određena kao glavni grad Republike Srpske, a Pale kao prestonica Republike Srpske.
RS može da menja ili donosi novi Ustav
Profesor Ustavnog prava Milan Blagojević objašnjava da je NS RS usvojila odgovarajuće deklaracije, odnosno u suštini odluke kojima je povukla saglasnosti date pre više godina da se deo ustavnih nadležnosti RS prenese na nivo BiH u indirektnom oporezivanju, poslovima odbrane i bezbednosti i u sferi pravosuđa delu koji se odnosi na viski sudski i tužilački savet.
„NS RS je u petak samo odlučila da povlači saglasnost koja je data na ove oblasti i obavezala vladu RS da i ona povuče potpis koji je stavljen na ova tri pomenuta sporazuma,“ kaže Blagojević.
On ističe da ovo može ali i ne mora da ima veze sa donošenjem novog Ustava RS, jer ovo što je usvojeno nužno ne znači i donošenje novog Ustava ali može biti uvod u tako nešto.
Prema rečima Blagojevića, prvo se postavlja pitanje da li RS može da donese novi Ustav.
„Naravno da može! I na to ima pravo jer takvo pravo proizlazi iz njenog ustavno–pravnog položaja kao jedne od federalnih jedinica u BiH, a Ustav BiH nijednom svojom odredbom ne zabranjuje entitetima da imaju Ustav, da menjaju postojeći Ustav ili da donose sasvim novi Ustav,“ objašnjava Blagojević.
„Postavlja se i pitanje da li novi ustav RS može biti usvojen bez Veća naroda RS i odgovor na to pitanje je da može, odnosno, ne da može već mora da se donese bez Veća naroda,“ kaže Blagojević.
Ustav pa referendum
On objašnjava i zašto Ustav mora da bude donet bez Veća naroda:
„Ustav RS razlikuje ustavotvornu vlast od vlasti menjanja postojećeg Ustava. Ustavotvorna vlast je ona koja donosi sasvim nov Ustav, a ne ona koja menja postojeći. U članu 69 Ustava RS je propisano da samo Narodna Skupština RS vrši ustavotvornu vlast, a to znači da može da donosi nov Ustav,“ objašnjava sagovornik.
Dakle, dodaje Blagojević, za Veće naroda je samo propisana mogućnost da vrši zakonodavnu a ne ustavotvornu vlast, i može učestvovati u menjanju postojećeg Ustav, ali ne i u donošenju novog.
„Imajući u vidu takve odredbe Ustava RS, jasno je da novi Ustav RS može doneti samo Narodna Skupština RS. Naravno, ona opet saglasno Ustavu RS može i ima pravo da donese Ustav i da ga uputi na referendum građanima u RS pa da onda i oni glasaju da li su za novi Ustav ili ne. Moja je pretpostavka da bi narodna volja na referendumu bila pozitivna i da bi građani pozitivno reagovali na nov Ustav RS,“ zaključuje sagovornik.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)