NEMAČKA SE SUŠI Veliki gubitak vode usled klimatskih promena
Neke stvari se bolje vide odozgo. Džaj Famileti, direktor Globalnog instituta za vode na Univerzitetu Saskatun u Kanadi, procenjuje podatke sa satelita "Grejs". Rezultati do kojih je došao ga zabrinjavaju.
Nemačka za 20 godina izgubila vodu veličine Bodenskog jezera
"Jednostavno rečeno, Nemačka je za 20 godina izgubila vodu veličine Bodenskog jezera. To je nezamisliva količina vode", upozorava Famileti.
Skoro 20 godina dva satelita "Grejs" krajnje precizno mere promene zemljine teže, koje su uzrokovane, na primer, promenama u količni vode.
"Procena podataka pokazuje nam negativan trend. Gubitak vode u Nemačkoj je oko 2,5 gigatona ili kubnih kilometara godišnje. To je čini jednim od regiona sa najvećim gubitkom vode na svetu", kaže Famileti.
Svuda u Nemačkoj manje vode
To je zastrašujući nalaz. Famileti samo utvrđuje činjenice, ne spekuliše o uzrocima, ali druge analize pokazuju da su klimatske promene u prvom planu.
S jedne strane, povišene temperature dovode do većeg isparavanja, sa druge strane, tokom jakih kiša taj višak vode jednostavno otiče i ne dospeva u podzemne rezervore voda.
Podaci sa satelita "Grejs" su relativno grubi, prikazani su u kvadratima s dužinom stranice od 150 kilometara. Čak i tako možete videti određene regionalne razlike, objašnjava Famileti.
"Ako dobro pogledate, možete videti da je posebno visok nivo vode koji se povlači u regionu oko Lineburga, kao i na jugozapadu, u Baden-Virtembergu, i na jugoistoku, u Bavarskoj", ističe Famileti
Međutim, praktično cela Nemačka je crvena, a to znači i da je svuda sve manje vode.
Velika potrošnja u poljoprivredi i privatnim domaćinstvima
To je problem, posebno u akutnim fazama suše. To se primetilo već prtehodnih godina - tokom dužih sušnih perioda, kao u leto 2018, već je bilo regionalnih problema sa javnim vodosnabdevanjem. Biljke su uvele na poljima i drveće u šumama teško stradalo.
Poljoprivreda je i krivac i žrtva. U nevolji, farmeri traže svoj spas u sve većem navodnjavanju. Privatna domaćinstva protiv suše takođe se bore koristeći mnogo vode, čak iako im se samo osušio travnjak.
Hidrolozi pozivaju na mere predostrožnosti
To su još uvek problemi koji se javljaju u pojedinim godinama ili na pojedinim lokacijama. Profesor Martin Grambou, hidrolog i glavni ekonomista za vodu u bavarskom Ministarstvu za zaštitu životne sredine, upozorava na podatke iz misije "Grejs".
Hidrolozi stoga pozivaju na mere predostrožnosti. Nova vodoprivredna područja morala bi da budu zaštićena, a veće mreže snabdevanja mogle bi da obezbede da sve oskudniji resurs vode bude dostupan svuda i u narednim decenijama.
Iako je vode sve manje, potrošnja tog blaga je poslednjih godina ponovo porasla.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)