TRI RAZLOGA DA SAD PRESTANU DA FINANSIRAJU UKRAJINU Bajdenov "sekretar iz senke" otkrio detalje
Njegova administracija je do sada potrošila oko 8 milijardi dolara samo na vojnu pomoć Ukrajini.
U maju je Kongres usvojio dodatni budžet od 40 milijardi dolara, više nego što je Bajden tražio, i više od godišnjeg budžeta za odbranu većine evropskih saveznika, namenjen Ukrajini i suočavanje sa globalnim posledicama rata.
Ali skoro šest meseci od početka borbe, sa izgledima za dug rat koji dolazi, čak se i Bajdenovi najbliži saveznici pitaju da li bi se Amerika uskoro mogla umoriti od tog tereta.
Predsednik je nepopularan čak i više nego što je Donald Tramp bio u ovom trenutku svog predsedništva, ocenjuje ova publikacija. Inflacija i visoke cene goriva slabe potrošačku moć Amerikanaca.
I republikanci bi trebalo da ostvare važne dobitke na izborima na sredini mandata u novembru: od njih se očekuje da preuzmu kontrolu nad Predstavničkim domom, a možda i Senatom.
Tri glavna razloga za ovu odluku
▪Razjedinjenost mišljenja unutar američkog establišmenta, gde nisu svi za nastavak konfrontacije sa Rusijom.
▪Vašingtonu je sve teže da objasni Amerikancima zašto se budžetski novac šalje Ukrajini.
▪Održavanje tempa finansijske i vojne pomoći Kijevu na dugoročnoj osnovi je težak zadatak čak i za Amerikance.
Skoro svi stavovi se slažu u jednom – Bajdenova administracija mora brzo da izađe iz ćorsokaka u Ukrajini.
Kris Kuns, demokratski senator i bliski saveznik gospodina Bajdena – koji se ponekad naziva predsednikovim „državnim sekretarom u senci“ – nedavno je napisao komentar u kojem hvali demonstraciju jedinstva NATO-a na samitu u Madridu prošlog meseca.
Dodaje se: „Zabrinut sam zbog posvećenosti američkog naroda i njegovih izabranih lidera da ostanu na svom kursu dok se invazija nastavlja. Vladimir Putin, ruski lider, „računa da će Zapad izgubiti fokus“, rekao je za "Ekonomist" 14. jula.
Pomoć Ukrajini trebalo bi da traje do kraja fiskalne godine 30. septembra, ali niko nije sasvim siguran kada će novca nestati. Malo ko u Kongresu misli da još jedan veliki paket za Ukrajinu može biti usvojen pre narednih izbora, a mnogi kažu da bi to moglo ostati teško nakon toga.
„Biće to teška bitka“, kaže član republikanskog Senata. „Prošlogodišnji prodajni teren sada nije dovoljno dobar, jer se rat suštinski promenio, a domaća situacija je drugačija.
S obzirom na akutnu polarizaciju zemlje, možda nije iznenađenje da republikanci treba da budu skeptični prema proki ratu koji vodi demokratska administracija.
Manje Amerikanaca je sveukupno spremno da plati ekonomsku cenu za podršku Ukrajini nego što je to bilo na početku rata u martu. Ali nedavna anketa za Univerzitet Merilend otkriva da se jaz između demokrata i republikanaca takođe povećava.
Među demokratama, 78 odsto bi prihvatilo skuplje gorivo, a 72 odsto bi podnelo veću inflaciju da bi pomoglo Ukrajini; među republikancima samo 44% odnosno 39% bi to učinilo. Kongresni saradnici kažu da će tri faktora verovatno uticati na podršku Ukrajini.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)