ALBANCI MASOVNO BEŽE IZ ZEMLJE Ovo im je krajnja destinacija, sumnja se da iza svega stoje kriminalne bande (FOTO)
Britanske vlasti najavljuju ubrzanje proterivanja migranata, a u međuvremenu rastu strahovi da su za njihov povećan broj možda odgovorne albanske kriminalne bande koje kontrolišu trgovinu drogom i nude prevoz minibusevima i prelaske preko kanala na “TikToku” za 4.000 funti.
Broj Albanaca koji prelaze čamcima Lamanš je drastično porastao u poslednjim mesecima iako - u izjavi Ministarstva unutrašnjih poslova - Britanija Albaniju smatra bezbednom zemljom.
U prvoj polovini ove godine, čamcima je preko Lamanša u Britaniju ušlo 12.747 ljudi, što je duplo više u odnosu na isti period prošle godine. Od tog broja, Albanaca je 2.165, a Albanci i Avganistanci su najveće grupe migranata koje čamcima nelegalno ulaze u Britaniju.
Ministarka unutrašnjih poslova Velike Britanije Priti Patel rekla je da krijumčari i organizovane bande zloupotrebljavaju britanski imigracioni sistem. Ona je razgovarala sa albanskim kolegom Bledarom Čucijem, koji je rekao da njegova zemlja nastoji da obeshrabri pokušaje ilegalnog i opasnog ulaska u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Dvoje ministara takođe je razgovaralo o otvaranju novih radnih mesta za albanske radnike koji će im omogućiti legalan boravak u Britaniji. Posle tog sastanka, najavljeno je i da će britansko Ministarstvo unutrašnjih poslova pokrenuti kampanju kako bi se suzbio nalet migranta, kao i povećanje zatvorske kazne i mogućnost deportacije za imigracione prekršaje.
Britanska imigraciona služba će po ubrzanom postupku deportovati azilante iz Albanije, u pokušaju da odvrati nalet ljudi koji ulaze u zemlju rizikujući živote, prenosi AP.
Albanija kao plan za rešenje migrantske krize
Krajem prošle godine “Miror” je preneo da postoje “diskretni razgovori” sa vladom Albanije da se uspostavi azilantski centar, dok je jedan izvor to opisao “Tajmsu” kao “ranu fazu”. Britanski ministar pravde Dominik Rab, bivši ministar spoljnih poslova i zamenik premijera, naizgled kao da je tada potvrdio da su takvi pregovori u toku.
- Mislim da je u redu što širom sveta postoji praksa da se sagledaju bar mogućnosti međunarodnih partnerstva za međunarodnu obradu nekih od ovih zahteva – rekao je on “Skaj njuzu” u novembru.
Na pitanje da li bi Albanija mogla da bude lokacija za “obradu”, Rab je odgovorio: "To je jedna zemlja."
- Ali, kao ministar spoljnih poslova bili smo voljni da sa partnerima razmotrimo da li je moguće obaviti tu međunarodnu obradu – dodao je.
Ministar unutrašnjih poslova iz senke Nik Tomas Simonds je ovo kritikovao.
Umesto da jurite medijske naslove u vezi nesavesne ofšor obrade, vlada treba da se pozabavi sopstvenim promašajima. Ne postoji efikasan dogovor sa francuskim vlastima, a umesto da pruži pravillno upravljane bezbedne i legalne rute, vlada je zatvorila shemu koja je pomagala deci bez pratnje – rekao je.
Migranti i kriminalne bande
Urednik “Gardijana” Radživ Sjal piše u autorskom članku da zvanični objavljeni podaci potvrđuju sumnje da su Albanci sada istaknuta nacionalna grupa među azilantima koji prelaze Lamanš i da Hom ofis i dobrotvorna društva za izbeglice i dalje pokušavaju da objasne iznenadan nalet potražnje.
Spekulacije se vrte oko dominantnih organizovanih kriminalnih bandi poznatih od ranije po trgovini prostitutki i članova bandi u Britaniju, a koje sada kontrolišu velike delove tržišta marihuane i kokaina, navodi Sjal.
Kako se da razumeti, istakao je on, aktivnost albanskih bandi “diže se na listi prioriteta službi bezbednosti” zbog porasta broja dolazaka iz balkanske zemlje. Policija kaže da one drže tržište kokaina u Londonu i jugoistočnoj Engleskoj. U izveštaju Nacionalne agencije za kriminal (NCA) iz februara navodi se da su albanske bande u poslednjih pet godina uvezle u Britaniju ekspertizu stečenu uzgojem kanabisa u industrijskom obimu u njihovoj matičnoj zemlji. Istražitelji NCA su rekli da su Albanci uneli “nemilosrdni profesionalizam” u uzgoj kanabisa koji je izmestio Vijetnamce kao glavnu grupu koja je proizvodila ovu drogu u Britaniji.
A dokaz o rastućem tržištu koje nudi Albancima rutu preko Lamanša može se naći na “TikToku”, navodi Sjal. Anonimni nalozi na albanskom i engleskom jeziku oglašavaju rute od Tirane do francuskog Kalea. Neki ukazuju na besplatna putovanja minubusevima do Kalea. Dok jedni nalozi objavljuju cene, drugi pozivaju potencijalne klijente da ih privatno kontaktiraju.
“Idite u Englesku. 4.000 funti. U čamcima. Svakog dana”, jedan je oglas.
Ukazujući da je “Britanija potpisala novi sporazum o ubrzanju uklanjanja Albanaca”, Sjal navodi da se “insajderi nadaju da će za to trebati dve do tri nedelje”. On je istakao da su se neki albanski kriminalci nakon deportacije ponovo ušunjali u Britaniju, samo da bi ih ponovo uhapsili.
Kao primer je naveo Mauricija Muftaradža koji je bio zatvoren na 15 godina zbog oružja i droge i deportovan 2015, ali uspeo da se ilegalno vrati u zemlju. Drugi, Dženson Duka, uhvaćen je sa kokainom vrednim preko 10.000 funti i nožem nakon što se vratio posle deportacije. Zatvoren je na tri godine i od tada (ponovo) deportovan.
Flogert Faruku, koji je bio “baštovan” na farmi kanabisa vrednoj 60.000 funti, ponovo je u zatvoru nakon što se vratio posle deportacije, koja mu sada opet preti po oslobađanju, naveo je Sjal.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)