EVROPA POVEĆALA UVOZ RUSKOG GASA Uprkos propagandi,  stvarnst je drugačija
epa/ROMAN PILIPEY

Evropski lideri su se hvalili smanjenjem oslanjanja na ruski gas otkako je Vladimir Putin napao Ukrajinu. Ali to je samo deo istine.

Dok su isporuke prirodnog gasa koji se isporučuju cevovodima dramatično opali ove godine, uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije u EU porastao je za 46 odsto na godišnjem nivou u prvih devet meseci 2022, prema podacima Evropske komisije.

Za zemlje EU, rizik je da bi sve veća upotreba pomorskog LNG-a iz Rusije mogla da stavi Evropu na milost i nemilost nove runde Putinove gasne ucene 2023. godine, baš kao što blok nastoji da ponovo napuni svoje zalihe gasa za zimu.

Za zvaničnike EU bilo je ponos što su zemlje smanjile kupovinu ruskih fosilnih goriva od početka rata, pošto su lideri pokušavali da degradiraju finansije Kremlja. „Moramo da smanjimo prihode Rusije, koje Putin koristi za finansiranje svog užasnog rata u Ukrajini“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u septembru.

I dok su smanjenja isporuke gasa iz cevovoda bila drastična – kombinacija Rusije koja ograničava tokove na gasovodima i zemalja EU koje diverzifikuju svoj uvoz – manja evropska trgovina LNG-om sa Rusijom govori drugačiju priču.

Statistike koje je Komisija podelila sa POLITICO pokazuju da su između januara i septembra 2022. zemlje EU uvezle 16,5 milijardi kubnih metara (bcm) ruskog LNG-a, u odnosu na 11,3 milijarde kubnih metara u istom periodu prošle godine.

Povećanje uvoza LNG je malo u poređenju sa ogromnim padom uvoza gasa iz ruskog gasovoda, koji se, prema podacima Komisije, prepolovio sa 105,7 milijardi kubnih metara u prvih devet meseci prošle godine na 54,2 milijarde kubika u istom periodu ove godine. Ali porast LNG-a je u suprotnosti sa retorikom EU i nije bez sopstvenih inherentnih rizika, kažu analitičari energetskog tržišta.

Francuska, Holandija, Španija i Belgija bile su glavni uvoznici ruskog LNG-a 2022. godine, prema analizi grupe za praćenje energetskog tržišta Montel, pri čemu je trećina ruskih LNG isporuka u Evropu išla u Francusku, a skoro četvrtina u Španiju.

Većina ruskog LNG-a koji stiže u Evropu dolazi od energetske kompanije Novatek, koja upravlja terminalom Jamal LNG u severozapadnom Sibiru, čiji je francuski energetski gigant TotalEnergies manjinski akcionar. Neke evropske zemlje imaju dugoročne ugovore o uvozu LNG-a kojima je ostalo još nekoliko godina.

Za razliku od većinskog ruskog državnog Gazproma, koji ima monopol na izvoz gasovoda, Novatek je nezavisna kompanija, ali ima „akcionare [koji su] bliski Kremlju, koji mogu snažno uticati na njegovo poslovanje“, navodi se u analizi koju je objavila Kolumbija. Univerzitetski centar za globalnu energetsku politiku.

Samo dve zemlje u Evropi — Velika Britanija i Litvanija — potpuno su zaustavile uvoz ruskog LNG-a.

An-Sophie Corbeau, naučnik globalnog istraživanja na Kolumbiji, rekla je da je „veoma zgodno da svi zažmure na ruski LNG“ koji teče u Evropu.

U ekonomskom smislu, rekao je Korbo, „ima smisla“ da Evropa za sada nastavi da uvozi LNG iz Rusije. Izbacivanje ruskog LNG-a sa tržišta EU značilo bi da evropske zemlje kupuju više LNG-a iz drugih delova sveta, podižući cene za siromašnije zemlje u Aziji.

"Cene bi bile stratosferske i to bi bilo izuzetno loše ne samo za Evropu već i za mnoge zemlje koje ne bi mogle da priušte [LNG]“, rekao je Korbo.

Ali ona je dodala da je povećan uvoz ruskog LNG-a povećao potencijal da „Rusija koristi LNG kao geopolitičko oružje“ – baš kao što je to učinila sa gasom iz gasovoda. Putin bi potencijalno mogao da blokira izvoz u „neprijateljske“ zemlje, dok bi nastavio da pruža spas za gas siromašnijim državama u Aziji koje pate od ozbiljne nestašice energije.

Takav potez mogao bi da ima posledice po EU 2023. godine, usred novih upozorenja Međunarodne agencije za energetiku da bi se Evropa mogla suočiti sa nedostatkom snabdevanja gasom do 30 milijardi kubnih metara tokom sezone punjenja skladišta sledećeg leta.

Svitlana Romanko, direktorka ukrajinske predizborne grupe Razom Ve Stand, koja se zalaže za potpuni embargo EU na ruska fosilna goriva, rekla je da postoji jasan moralni razlog da se odustane od uvoza ruskog LNG-a.

„Dok EU oštro razgovara o sankcijama i embargu, realnost je da se vrlo malo radi na smanjenju uvoza LNG-a“, rekao je Romanko. „Evropa treba da preduzme akciju sada i zaustavi ovo apsurdno i kontraproduktivno finansiranje ruske ratne mašinerije.

 

 

 

 

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading