KINESKI POLICAJCI SE INFILTRIRALI U AMERIKU! Svetski lov na glave!
Youtube/ Printscreen

Posle nedavnog skandaloznog otkrića da po Evropi navodno ilegalno vršljaju kineski policajci u civilu u potrazi za disidentima, direktor FBI Kristofer Rej je priznao da tajne policijske ispostave Pekinga posluju i u američkim gradovima.

Rej je na saslušanju u Komitetu za unutrašnju bezbednost i vladina pitanja američkog Senata rekao da je veoma zabrinut zbog postojanja ovih policijskih stanica, ali je odbio da iznese detalje dosadašnje istrage Federalnog istražnog biroa u vezi s tim.

„Za mene je nečuveno da pomislim da bi kineska policija pokušala da otvori kancelariju u Njujorku bez odgovarajuće koordinacije. To narušava suverenitet i zaobilazi standardne procese saradnje pravosuđa i organa za sprovođenje zakona”, kaže šef federalne kriminalističke službe, prenosi Rojters.

Izveštaj nevladine organizacije „Sejfgard difenders”, sa sedištem u Madridu, nedavno je izazvao pravu pometnju u Nemačkoj i Holandiji i doveo do istrage u ovim zemljama. Ova organizacija za zaštitu ljudskih prava navodno je otkrila da više desetina tajnih kineskih policijskih stanica radi širom sveta, uključujući mnoge gradove, među kojima je i Njujork, ali i Beograd. Prema tom izveštaju, kineske vlasti su izatkale pravu mrežu prekomorskih policijskih servisnih stanica na svih pet kontinenata, od kojih je najveći broj u Evropi.

U analizi „Sejfgard difendersa” navodi se da su ove ilegalne policijske ispostave produžetak napora Pekinga da izvrši pritisak na neke kineske državljane ili njihove rođake u inostranstvu da se vrate u Kinu kako bi se suočili s krivičnim prijavama. Delovanje ovih prekograničnih kineskih inspektora povezuje se s aktivnostima kineskog Odeljenja za rad Ujedinjenog fronta, tela Komunističke partije zaduženog za širenje svog uticaja i propagande u inostranstvu.

Na pitanje republikanskog senatora Rika Skota da li su kineske policijske stanice prekršile američki zakon, Kristofer Rej kaže da FBI proučava pravne parametre ovog problema.

Republikanci u Predstavničkom domu američkog Kongresa, među kojima su Greg Marfi i Majk Volc, poslali su u oktobru pisma Ministarstvu pravde s pitanjem da li administracija predsednika Džozefa Bajdena istražuje rad takvih ilegalnih kineskih policijskih stanica tvrdeći da se one mogu koristiti za zastrašivanje američkih stanovnika kineskog porekla.

Rej je rekao da su SAD zbog toga podigle brojne optužnice protiv lica koja su povezana s kineskom vladom zbog sumnji na uznemiravanje, uhođenje, praćenje i ucenjivanje ljudi u Sjedinjenim Državama koji se ne slažu s kineskim liderom Si Đinpingom.

„To je pravi problem i nešto o čemu razgovaramo i s našim stranim partnerima, jer nismo jedina zemlja u kojoj se to dogodilo”, istakao je Rej.

Američko ministarstvo pravosuđa već je usmerilo svoje aktivnosti protiv Pekinga, koji u inostranstvu sprovodi operaciju pod nazivom „Lov na lisice” u potrazi za disidentima, ali i beguncima koji pokušavaju da izbegnu „tešku” kinesku ruku pravde. Tako se u jednom od nedavno otkrivenih slučajeva sedmorici kineskih državljana stavlja na teret da su uznemiravali Kineze koji žive u SAD time što su pokušavali da ih vrate u domovinu. U drugom se očekuje proces protiv dvojice kineskih obaveštajaca koji su navodno pokušali da uz pomoć mita i špijunaže opstruiraju krivični postupak u Njujorku.

Kineska ambasada u Vašingtonu nije odgovorila na zahtev Rojtersa da komentariše ove tvrdnje koje su se čule u Senatu. Međutim, krajem oktobra Ministarstvo spoljnih poslova Kine je negiralo da ima tajne policijske filijale u Holandiji nakon istrage tamošnjih vlasti. Sličan skandal izbio je i u Nemačkoj uoči posete kancelara Olafa Šolca Pekingu. Portparol policije u nemačkoj pokrajini Hesen rekao je da služba unutrašnje bezbednosti ispituje nalaze španske aktivističke grupe „Sejfgard difenders” naglasivši da do tada nisu imali naznaka da takvi objekti postoje i u Frankfurtu.

Peking objašnjava da je reč o kancelarijama koje pomažu kineskim građanima da obnove svoja dokumenta. Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin kaže da ove kancelarije služe kao pomoć kineskim državljanima da obnove vozačke dozvole ili prijave promene u svom građanskom statusu.

„Zbog pandemije virusa korona mnogi kineski državljani u inostranstvu nisu bili u mogućnosti da se vrate u Kinu na vreme kako bi se prijavili za obnovu vozačke dozvole i druge usluge”, rekao je Vang, prenosi „Juronjuz”.

Venbin je objasnio da ove kineske „stanice” rade na suzbijanju raznih transnacionalnih kriminalnih aktivnosti u skladu sa zakonom i da se striktno pridržavaju međunarodnog prava i u potpunosti poštuju pravosudni suverenitet drugih zemalja.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
Beba

20.11.2022 07:34

Kinezi su tiho , perfitno okupirali svet a da to niko nije zapazio.Dok se svi osveste eto tu su , medju nama. Kao vanzemaljci.