VREDNOST ŽITA KAO PRE SUKOBA U UKRAJINI Stručnjaci oprezni - nema razloga za preterani optimizam jer su cene i dalje visoke
Foto: Alo.rs

Cene žita vraćaju se na nivo neposredno pre nego što je 24. februara počeo sukob u Ukrajini, jer cene pšenice padaju na 300 evra po toni, i na čikaškoj berzi dostigle su godišnji minimum.

U saopštenju konsultantske kuće Agritel, koje je preneo portal Agrarhojte navodi se da analitičari komentarišu da su cene, bar privremeno, oslobođene premija povezanih sa geopolitičkim rizicima.

TURSKI PREDSEDNIK Razgovaraću sa Putinom i Zelenskim o Crnomorskoj inicijativi o žitu

Prethodni izveštaji pokazali su da je svetsko tržište sada već preplavljeno ukrajinskom, posebno ruskom pšenicom, a cenu obara i najava rekordne žetve u Australiji što je ublažilo zabrinutost oko globalne ponude. Čini se ipak da je priča daleko od kraja i da će, pored uobičajenih problema u zimskom periodu, u narednim nedeljama sve više do izražaja dolaziti geopolitički problemi, ocenili su analitičari ove konsultantske kuće, navodi portal Agropres.

Razloga za preterani optimizam, kako navode nema, jer su ove cene žita i dalje značajno više nego pre poremećaja na tržištu koji je počeo tokom pandemije.

Evropska unija već je izvezla 14,9 miliona tona obične pšenice do 4. decembra, što je nešto više u poređenju sa 14 miliona u prethodnoj kampanji. Samo Francuska je izvezla 5,89 miliona tona, a Nemačka je prodala 1,58 miliona trećim zemljama.

Prema objavljenim podacima, uvoz kukuruza na nivou EU bio je 12,56 miliona tona ( od čega je 43 odsto iz Ukrajine), što je znatno više nego prošle godine.

Prema analizi Agritela, Kina ostaje ključni igrač na tržišta posle najavljenog ublažavanja mera zbog kovida 19, i time rastu očekivanja da će biti povećana tražnja za žitaricama i drugim poljoprivrednim proizvodima.

 

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading